Društvo

MITRIĆ: Ustavni sud ne može osporiti izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti

Bivši predsjednik Ustavnog suda, profesor Blagota Mitrić, kazao je za Portal Analitika da je siguran da Ustavni sud nema argumente kojima bi izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kojima se majkama sa troje i više djece daju doživotne naknade, mogao da ocijeni kao neustavne.
MITRIĆ: Ustavni sud ne može osporiti izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti
Portal AnalitikaIzvor

Komentarišući najavu poslanice Demokratske partije socijalista (DPS), Nade Drobnjak, da će podnijeti inicijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, Mitrić je kazao da je u prvi mah pomislio da je u pitanju prvoaprilska šala. Očekivao je da do ocjene ustavnosti ovog zakona neće doći, jer je, podsjeća on, resorna ministarka Zorica Kovačević juče saopštila da toga neće biti.

„Kao pravnika, živo me interesuje kojoj ustavnoj normi je ovaj zakon suprotan, odnosno ova zakonska norma. Uz to, mislim da je u stvari ovakav eventualni predlog (ocjene ustavnosti) neustavan, jer bi se njime grubo kršio fundmentalni član 1 Ustava, koji propisuje da je Crna Gora građanska, demokratrska, ekološka i država socijalne pravde. Ova norma je par excellence na fonu socijalne pravde. I ne samo socijalne, već i demografske, što je još značajnije. I konačno, skoro sam sto odsto siguran da Ustavni sud nema ustavnih argumenata da ovu normu okarakteriše kao neustavnu“, istakao je Mitrić za Portal Analitika.

On napominje da kao građanin ove države misli da je najava ispitivanja ustavnosti izmjena pomenutog zakona još jedna teška posljedica bespoštednog "rata" između koalicinih partnera na vlasti - DPS-a i SDP-a, čiji ceh plaćaju obični građani.

„Samo uporedite Zakon o poslaničkim nacionalnim penzijama sa ovim zakonom, pa ćete vidjeti dokle smo dogurali u rušenju člana Ustava koji sam citirao. Na kraju, DPS je kao ubjedljivo najjača partija u državi sama došla u situciju da ne može da izglasa "svoje" zakone, vođenjem kadrovske politike unutar nje, jer mnogi od njenih kadrova nijesu u stručnom smislu dorasli da valjano obvljaju funkcije na koje su postavljeni. To sam i lično iskusio, pa znam, a hvala Bogu, i vidim i čujem“, objašnjava Mitrić.

Podsjećamo, Skupština je u julu usvojila izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kojima je predviđeno da zaposlene i nezaposlene majke sa troje i više djece imaju pravo na doživotnu novčanu naknadu, kao i da se obezbjeđuje doživotna naknada za staratelja djeteteta sa posebnim potrebama.

Nada Drobnjak iz DPS-a je „Danu“ kazala da će inicijativu za ocjenu ostavnosti podnijeti nakon što se administracija Ustavnog suda vrati sa odmora, a očekuje i, kako je navela, podršku nevladinih organizacija  koje se bore za prava žena.

Prema njenim riječima, zakon sa usvojenim izmjenama je neustavan, jer je na više načina diskriminatoran.

Drobnjak smatra da se novousvojenim izmjenama diskriminišu žene koje nijesu rađale ili imaju manje od troje djece. Takođe, dodaje ona, zakon diskriminiše i muškarce, a nije ni u skladu sa populacionom politikom i cilj mu je porast nataliteta.

Portal Analitika