Region

SRBIJA: Peticija o ukidanju beneficija studentima iz Crne Gore - Kad nacionalne povlastice postanu teret za sunarodnike

Peticija da se studentima iz Crne Gore zabrani studiranje u Srbiji o trošku poreskih obveznika te zemlje podržana je sa više od 6.000 potpisa, ali pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Srbije Milovan Šuvakov kaže za Pobjedu da peticija nema valjano utemeljenje i da neće uticati na promjenu državne politike Srbije prilikom upisa studenata.
SRBIJA: Peticija o ukidanju beneficija studentima iz Crne Gore - Kad nacionalne povlastice postanu teret za sunarodnike
Portal AnalitikaIzvor
Potpisivanje peticije organizovao je još 2011. godine izvjesni Miloš Hajduković, ali je za četiri godine dobila podršku nekih hiljadu građana. Međutim, nakon njenog objavljivanja na društvenim mrežama, ali i izuzetne pažnje u srpskim medijima, peticija je dobila „ubrzanje“ pa je u kratkom roku, u svega četiri dana, sakupljeno više od 6.000 potpisa.
Interesantno je to što je peticija usmjerena protiv studenata srpske nacionalnosti koji dolaze iz Crne Gore, jer se jedino oni mogu školovati besplatno u Srbiji. Država Srbija je to svojevremeno omogućila svim studentima iz drugih država, koji potpišu izjavu o pripadnosti srpskom nacionalnom korpusu.
Prema informacijama Infostuda, koji budućim studentima pruža informacije o upisu, u odeljku Upis pripadnika srpske  nacionalne manjine jasno stoji: ,,Pripadnici srpske  nacionalne manjine iz susednih zemalja školuju se u Republici Srbiji pod istim uslovima kao i državljani Republike Srbije uključujući i pravo na budžetsko finansiranje...“
Sad je ta studentska povlastica za Srbe iz susjednih država postala teret - studentima iz Srbije.
- Sve je to inscenirano i to nema nikakve veze sa stvarnošću i odnosom Srbije prema sunarodnicima u Crnoj Gori. Mislim da se vrlo brzo može ocekivati da i druga ministarstva, poput Ministarstva obrazovanja, donesu odluke da graani srpske nacionalnosti iz Crne Gore i drugih država regiona mogu da koriste sve prinadležnosti kao građani Srbije. Prije svega tu mislim na ministarstva zdravlja i rada i socijalne politike, a vezano za zapošljavanje i liječenje u Srbiji – kazao je Momčilo Vuksanović, predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta (SNS) u Crnoj Gori.
 
Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Srbije Milovan Šuvakov za Pobjedu objašnjava da pripadnici srpske nacionalne manjine iz drugih zemalja imaju ista prava prilikom
upisa i školovanja na fakultetima kao i studenti u Srbiji, s tim što treba da znaju jezik na kojem pohađaju nastavu, jer ima studenata koji dolaze iz Albanije, Rumunije, Bugarske.
On je naveo i da državljani Crne Gore koji nijesu srpske nacionalnosti, u Srbiji nemaju nikakve povlastice u toku studiranja, odnosno da se za njih primjenjuju pravila za strane
državljane. Između ostalog, to podrazumijeva plaćanje školarine.
Na pitanje kako se dokazuje da je neko pripadnik srpske nacionalne manjine, Šuvakov kaže da se prilikom upisa na fakultet prilaže potpisana izjava i da od fakulteta zavisi da li ta izjava treba da se ovjeri ili ne.
 
On dodaje da je za visoko obrazovanje na prvom mjestu kvalitet, a ne nacionalna pripadnost. - Za kvalitet našeg visokog obrazovanja dobro je da dolaze studenti iz što više država. Tako razvijamo konkurentnost naših visokoškolskih ustanova - rekao je Šuvakov.
On je objasnio i da ce pravo na budžetske studije u Srbiji imati svi svršeni srednjoškolci iz Evropske unije, naravno - kada Srbija postane punopravna članica.
- Tada ce maturant iz Finske moci da dođe i ako postigne potreban uspjeh, školuje se o trošku države Srbije. Isto ce važiti i za naše studente koji ce moci da odu u bilo koju državu EU i tako konkurišu za besplatne studije - rekao je Šuvakov
Priča o povlasticama koje navodno imaju studenti iz Crne Gore stara je pet godina i uvijek u prvi plan izađe pred drugi upisni rok na fakultete.
Neki potpisnici peticije tvrde da se njihove buduće kolege iz zemalja okruženja namjerno izjašnjavaju kao predstavnici srpske nacionalne manjine da bi se upisali na budžet, a onda u toku studija zaborave da su se izjasnili kao Srbi. Ministarstvo, kako tvrde u tom resoru, ne šalje inspekciju u visokoškolske ustanove da provjerava kako se ko izjasnio po nacionalnoj pripadnosti i da li se ponaša u skladu sa tim.
Pobjeda
Portal Analitika