Članovi Islamske države pokušaće da zarobe i ubiju svakog čovjeka iz Zapadne Evrope, znajući da je propaganda koju šire mnogo veća od bilo koje od njihovih akcija.
Ogranak Islamske države u Egiptu ne prostire se više samo na djelovima Sinajskog poluostrva, već i u pustinjama na zapadu u blizini Kaira, gdje je Salopek otet 22. jula.
Uprkos obećanjima egipatskih vlasti da će se boriti protiv širenja ID u Egiptu, izgleda da je mali napredak na tom polju, navodi CNN, a Islamska država na Sinaju nije jedina teroristička grupa koja djeluje u Egiptu.
Nakon otmice Salopeka, ID je uslovila egipatske vlasti zahtjevom da se oslobode zarobljene žene, iako se znalo da takav zahtjev neće biti prihvaćen, Vladi je dato 48 sati za ispunjenje zahtjeva, zatim je rok produžen, ali na kraju su džihadisti objavili da je, navodno, Salopek ubijen.
Kako CNN navodi, radnika poput Salopeka ima na hiljade u Egiptu i dalje u regionu, a mnogi on njih će sada preispitati svoju bezbjednost.
Amerikanac Vilijam Henderson, koji je isto radio u Egiptu, ubijen je nedaleko od mjesta na kojem je Salopek otet.
Kako piše CNN, ID u Egiptu predstavlja daleko veći izazov od povremenih naoružanih napada na policiju ili turiste.
U Sinajskoj pustinji ID je izgradila elastičnu infrastrukturu i pokazala da je sposobna da se brani od dobro organizovane vojske. Racija koja se dogodila početkom jula ostavila je mnoge vojnike i policajce mrtve.
U posljednjih nekoliko mjeseci, egipatska vojska je nekoliko puta “pobjegla“ od napada ID.
Egipat se suočava sa višestrukom prijetnjom džihadista, a pogotovo nakon što je predsjednik Egipta Abdel Fatah al-Sisi započeo ekonomski opravak nakon pada Muslimanske braće.
Međutim, javne finansije su i dalje u lošem stanju, a prošle godine finansijska pomoć pristigla je od Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Kako piše CNN, danas se Egipat posmatra kroz relativan pad, gdje je zemlja razbijena od strane pobunjenika.
Egipat ima savez sa Izraelom – zajedničkog neprijatelja Hamasa u Gazi – i oslanja se na Saudisjku Arabiju za finasijsku pomoć.
Egpat je vidio i sve vrste terorizma u prošlosti, ali zemlju trenutno potresaju “hipernacionalizam, političke nestabilnosti, širenje nasilja, kao i sveprisutni haos“.
Izvor: b92.net