Kako se navodi u najavi, instalacija se sastoji od letećeg objekta koji simulira kosmički brod, i biće praćena zvučnim i svjetlosnim efektima. U radu su korišćeni ostaci kancelarijskog materijala pronađenog u samoj zgradi "Jugooceanije", ekrani starih kompjutera, tastature, dugmad, ribarski najlon, od kojih je "konstruisan" ad hoc smišljeni "kosmički brod".
- "Balkanautica", odnosno balkanska astronautika Mihaila Kosolapova naravno, ne učestvuje u aktuelnoj kosmičkoj trci među kosmičkim super-silama, nema želju da fizički osvaja prostor vaseljene, ali je zato je spremna da poleti onamo gdje ljudsko biće istinski stanuje: u nepresušnoj maštovitosti i neugasivoj težnji da se "pjesnički stanuje" na ovoj planeti - zapisao je Petar Ćuković o ovoj instalaciji.
Sam umjetnik navodi da "Balkanautica" predsatvlja "projekat spomenika prvom crnogorskom kosmonautu".
Ovu leteću skulpturu prati miks zvučnih snimaka radio-teleskopa i balkanskih ritmova čiji je autor Andrej Sučilin, dok video potpisuju Kosolapov i Andrej Bazjuta.
- Crnogorski narod je ležeran. Možda zato on baš i ne žuri u svemir. Pored toga, nebo u Crnoj Gori izgleda tako blizu kao da možete da dodirnete zvijezde rukom. Mnogi narodi su na neki način već slali u orbitu svoje predstavnike - na "šatlima" ili "sojuzima" - radi prestiža, iz političkih razloga. Crnogorci nijesu. Oni nijesu ni zakoračili u ruske ili američke rakete. Čemu žurba? Sjutra, malo po malo, polako. Kada dođe vrijeme, kada bude potrebno, oni će okupiti porodicu, prijatelje, susjede i zajedno će od priručnog materijala napraviti i - nazdravljajući rakijom za put - poslati svog prvog astronauta do zvijezda. Neka vidi svojim očima kako se živi na drugim planetama, šta misle, kako dišu. A čim se vrati, pričaće svima kako izgleda kosmos. Samo neka za put obuče dobro odijelo i stavi kravatu - svuda najprije na to obrate pažnju - zapisao je Kosolapov o svom radu.