Politika

Pobjeda: Rasprava o NATO u parlamentu 15. septembra

O Rezoluciji za podršku integraciji Crne Gore u NATO, koja se po četkom avgusta našla u skupštinskoj proceduri, u parlamentu će se raspravljati 15. septembra, nezvanično saznaje Pobjeda iz Skupštine.
Pobjeda: Rasprava o NATO u parlamentu 15. septembra
Portal AnalitikaIzvor

Predlog rezolucije potpisali su poslanici DPS-a Milutin Simović, Miodrag Vuković, Mevludin Nuhožić, Predrag Sekulić i Obrad Mišo Stanišić, šef poslaničkog kluba SDP-a Borislav Banović, predsjednik Pozitivne Crne Gore Darko Pajović, poslanik Bošnjačke stranke Suljo Mustafić i predstavnik albanskih stranaka Nik Đeljošaj. Taj dokument za sada ima podršku 49 poslanika, a za njeno izglasavanje u parlamentu neophodna je prosta većina.

Pobjeda je ranije objavila da je podršku Rezoluciji najavila Ujedinjena reformska akcija, tako da ona ima gotovo dvotrećinsku podršku poslanika, dok su iz PzP najavili amandmane na dokument. Rezolucija ima ukupno devet tačaka i u svakoj se posebno naglašava značaj evroatlantskih integracija Crne Gore, ali se ne precizira način na koji bi Crna Gora trebalo da donese odluku o NATO. Navodi se da je NATO garant teritorijalnog integriteta i suvereniteta Crne Gore, daljeg unapređenja vladavine prava i demokratije, ljudskih i manjinskih prava, kao i kvaliteta života svakog građanina i ukupnog društva. Članstvo u NATO dodatno će, kako je precizirano dokumentom, ojačati međunarodni politič ki položaj zemlje.

- Crna Gora time postaje saveznica najvećim svjetskim silama i partner u donošenju važnih odluka koje se odnose ne samo na njenu, već i regionalnu i globalnu bezbjednost. Članstvom se obezbjeđuje pristup informacijama od značaja za nacionalnu i regionalnu bezbjednost. Osnažiće politički ugled i uticaj, uključiće se u sve vojne i političke aktivnosti NATO, kao i redovno učešće u radu tijela i odbora NATO - pojašnjeno je u dokumentu.

Tačkom tri Rezolucije precizirano je da će se, u cilju sticanja punopravnog članstva, intenzivirati dijalog između svih političkih subjekata, kao i sa građanima, civilnim društvom, medijima i stručnom javnošću. Rezolucijom se, takođe, pozivaju sve nadležne državne institucije, zakonodavne, izvršne i sudske vlasti da u okviru svojih nadležnosti dodatno pojačaju aktivnosti u cilju kvalitetne i pune realizacije integracione agende.

- Članstvom u NATO želimo biti aktivan činilac trajnog osiguranja mira, stabilnosti i sigurnosti za Crnu Goru u stabilnom regionalnom okruženju, koja može odgovoriti savremenim i budućim bezbjednosnim izazovima kakvi su organizovani kriminal, korupcija, terorizam, vjerski i nacionalni ekstremizam, sajber kriminal. Crnu Goru koja ravnopravno odlučuje, čuvajući svoje interese – navodi se u tački pet Rezolucije. Punopravnim članstvom u NATO-u Crna Gora postaje, kako se dodaje u Rezoluciji, dio porodice zemalja koje imaju snažniju ekonomiju, viši životni standard, jače institucije i razvijeniju demokratiju.

- To će biti važan podsticaj za ubrzanje i uspješan završetak pregovora o punopravnom članstvu Crne Gore u Evropskoj uniji - dodaje se u Rezoluciji. Razolucija predviđa da će članstvo Crne Gore u NATO pospješiti regionalnu stabilnost, ali i zaštititi nacionalni interesi zemlje. Integracija naše zemlje u taj vojno-politički savez, ali i Evropsku uniju, kako se zaključuje u dokumentu, nameće se kao jedino pravo rješenje.

Portal Analitika