U danilovgradskoj lokalnoj upravi objašnjavaju da su tom dijelu posla pristupili obazrivo.
Neke okolnosti, poput rekonstrukcije u najužem i nešto širem okruženju manastirskog kompleksa, morale su biti uzete u obzir naknadno, a obrađivači su se u kasnijim fazama projektovanja suočili i sa nekim detaljima proizašlim iz sasvim specifičnog razvojnog koncepta karakterističnog ne samo za vjerske, nego i za kulturno- istorijske objekte izuzetnog spomeničkog značaja. Zato će, primjera radi, u planska dokumenta biti „ucrtan” novi konak na lokaciji u Donjem manastiru, a unutar tog kompleksa biće definisana i još neka rješenja kojih u prvobitnoj verziji DUP- a nije bilo. Korekcija će, sasvim je sigurno, biti i u okruženju, kako Donjeg, tako i Gornjeg manastira, ali i na lokalitetima Glave Zete, posebno u njenom jezgru, odnosno urbanom dijelu. Cilj je što cjelovitija revitalizacija naselja i njegovo funkcionalno uvezivanje u razvojno perspektivnu cjelinu sa ekonomskog, turističkog, kulturnog, istorijskog i vjerskog aspekta.
Predsjednik danilovgradske opštine Branislav Đuranović kaže kako su planskim dokumentima željeli da Glavi Zete vrate stari sjaj. Jesenji paket - Starije generacije sigurno pamte kakva je, prije nekoliko decenija, bila Glava Zete. Detaljnim urbanističkim planom htjeli bismo da stvorimo elementarne uslove ne samo da tom naselju vratimo stari sjaj, nego da ga učinimo dostupnim svim investitorima koji bi mogli i htjeli da ga unaprijede u svakom pogledu, jer su prirodni i drugi resursi na ovom prostoru gotovo neiscrpni - kaže Đuranović. Što se tiče urbanističkih planova Danilovgrad- centar i Spuž, obrađivači su završili i dodatni dio posla na korekcijama koje su sugerisane iz resornog ministarstva. - Radilo se o primjedbama formalne prirode, tako da za slo- ženijim zahvatima u tim dokumentima nije bilo potrebe i već sada su oba DUP- a spremna za još jednu analizu- na zasijedanju odbornika u lokalnom parlamentu. No, zbog racionalnosti, to će biti jesenas, u paketu sa Detaljnim urbanističkim planom Ostrog- Glava Zete koji je u završnoj fazi još jedne stručne arbitraže - objašnjava Đuranović.
Tezge nijesu pod zaštitom
Brojni improvizovani, uglavnom montažni objekti, od raznovrsnih materijala pogodnih za brzu demontažu, godinama su jedno od najupadljivijih obilježja na dionici puta od Bogetića, pa do samih ulaza u manastirske komplekse. Na krajputaš- kim tezgama i u drugim takozvanim privremenim objektima nudi se sve i sva- šta. Od svijeća i svijećnjaka, drvenih i metalnih krstova, raznobojnih brojanica i kičastih slika i skulptura svetaca, pa do raznovrsnog voća, domaćeg hljeba, sira, pršute, sokovi, piva i rakije… Doskoro, privremeni trgovci i vlasnici privremenih objekata bili su gotovo nedodirljivi, a u što širem luku zaobilazile su ih razne inspekcije, pa ih za dozvole i ostale formalnosti niko nije ni pitao. Vladalo je, naime, uvjerenje da su tu uz neporecivo autoritativni blagoslov manastirskog starješinstva. No, nedavno se ispostavilo da to nije tačno, pa su javno reagovali i ovlašćeni administratori Mitropolije, tvrdeći da niko od crkvenih zvaničnika, ni formalno ni neformalno, nema nikakve veze sa tom vrstom biznisa. Da li će se, nakon takvog pojašnjenja stanje „na terenu“ promijeniti, ostaje da se vidi.
Pobjeda