Kompanija je na početku trgovanja na Nasdaku izgubila 13 odsto vrijednosti, kao i sve ostale američke kompanije koje su jače izložene kineskom tržištu.
Do podne, akcija je počela da se oporavlja i porasla je 0,6 odsto na 106.36 dolara , što inače ne bi bio poseban rezultat, ali u ludom danu kakav je bio ponedjeljak, dokazano je povjerenje investitora u Epl.
S obzirom na nivo straha ulagača na američkom tržištu od situacije u Kini , Epl je kao kompanija kojoj je Kina drugo najveće tržište iza SAD-a, mogao da doživi katastrofu na berzi
Priča se da je to spriječio lično glavni izvršni direktor Tim Kuk koji je voditelju vijesti na finansijskom TV kanalu CNBC Džimu Crameru, poslao mejl sa brojkama o snažnom rastu Epla u Kini.
Izgubio milijarde, ali još vjeruje u Kinu
Kuk je ocijenio da će rast u Kini ostati dobar, uprkos bojazni da će doći do usporavanja te privrede na drugom mjestu u svijetu.
"Smatram i dalje da Kina nudi dugoročno jedinstvene mogućnosti", istakao je Kuk u mejlu upućenom TV stanici CNBC.
Vrijednost akcije Epla opala je danas na Volstritu u jednom trenutku na ispod 100 dolara po dionici, zbog zabrinutosti za rast u Kini, jednom od najvažnijih tržišta za tu firmu.
Cijena akcije Epla se međutim kasnije oporavila i završila dan padom od 3,32 odsto, na 102, 25 dolara, preneo je francuski dnevnik Figaro.
Vrijednost akcije Epla bila je početkom ove godine 133 dolara, pa je kompanija imala najveću kapitalizaciju na berzi u globalnim razmjerama.
Izvor: b92.net