Abiznis

UIP: Na primorju utvrđeno 815 nepravilnosti, zapečaćeno 10 objekata

Uprava za inspekcijske poslove je, od 13. do 20. avgusta, izvršila 1.434 inspekcijska nadzora, prilikom kojih je utvrđeno 816 nepravilnosti.
UIP: Na primorju utvrđeno 815 nepravilnosti, zapečaćeno 10 objekata
Portal AnalitikaIzvor

U 282 slučaja izrečena je mjera ukazivanja za otklanjanje nedostataka, donesena su 273 rješenja o otklanjanju nepravilnosti, izdato 80 zabrana rada i izrečena 623 prekršajna naloga sa novčanim kaznama u iznosu od 190.421 eura.

Podneseno je pet zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka kod nadležnog suda i jedna krivična prijava, zapečaćeno je 10 objekata i oduzeta roba u vrijednosti od 123 eura.

"I u ovom izvještajnom periodu inspekcijski nadzor se sprovodio u skladu sa Dinamičkim planom aktivnosti Koordinacionog tima za praćenje turističke sezone, zaključcima sa redovnog sastanka Koordinacionog tima za praćenje turističke sezone, kao i po prijavama“, saopšteno je iz Uprave za inspekcijske poslove.

Prilikom vršenja inspekcijskog nadzora, inspekcije su dužne da obezbijede potpunu primjenu propisa iz oblasti za koju su zadužene, u uslovima povećanog prisustva poslovnih subjekata i potrošača, a samim tim i povećanog obima prometa robe i usluga, zapošljavanja u toku trajanja sezone, uz istovremeno suzbijanje sive ekonomije.

U prethodnom periodu nadzor je bio usmjeren na kontrolu kupališta u pogledu  posjedovanja odobrenja za rad, ispunjenosti minimalno-tehničkih uslova, spasilačke službe, postavljanja uređaja i opreme, izdavanja fiskalnih računa za usluge plažnog mobilijara, oslobođenog dijela kupališta.

Kontrolisani su objekti privremenog karaktera u zoni morskog dobra (pultovi, punktovi, tezge, ljetnje bašte ugostiteljskih objekata, plažni barovi), kao i izdavanje fiskalnih računa, utvrđivanje porijekla robe, zapošljavanje i dr.

Uprava za inspekcijske poslove je sprovodila zajedničke aktivnosti sa Komunalnom policijom i Upravom policije na šetalištima.

"Utvrđene nepravilnosti uglavnom su se odnosile na neposjedovanje ili nepotpune deklaracije na namirnicama, neizdavanje računa, neisticanje obavještenja o pravu potrošača na reklamaciju i nepropisano vođenje evidencije o nabavci i prodaji robe i pružanju trgovinskih usluga, sanitarno-higijenske nedostatke u većim objektima, neposjedovanje sanitarnih knjižica kod subjekata koji posluju sa hranom, robu sa isteklim rokom, postavljanje privremenih objekata bez prethodno pribavljenog odobrenja – rješenja od JPMD, neposjedovanje odobrenja lokalne uprave za rad kupališta i dr“, navedeno je u saopštenju.

Kako ističu u Uprave za inspekcijske poslove, u narednom periodu nadzor će biti usmjeren na šetališta, u cilju suzbijanja pojave sive ekonomije.

Kontrolisaće se pripremanje i usluživanja hrane u privremenim ugostiteljskim objektima, trgovinski objekti, plaže i plažni barovi.

Portal Analitika