Abiznis

NACRT: Vlada konačno shvatila da se mora krenuti sa procesom reindustrijalizacije

Javna rasprava o Nacrtu industrijske politike Crne Gore do 2020. godine će trajati do 15.septembra. U dokumentu se, konačno, priznaje da naša država mora krenuti u proces reindustrijalizacije, nakon više od dvije decenije kada je preovladavao pogrešan stav da je turizam dovoljan za dinamičan razvoj. Početkom 90-tih godina prošlog vijeka, industrija u Crnoj Gori činila je više od 35% BDP-a sa oko 56 000 zaposlenih. U dokumentu se prepoznaje da je prerađivačka industrija i energetika velika šansa za razvoj. Portal Analitika objavljuje djelove nacrta.
NACRT: Vlada konačno shvatila da se mora krenuti sa procesom reindustrijalizacije
Portal AnalitikaIzvor

Industrija je od dugoročnog strateškog značaja za Crnu Goru, posebno imajući u vidu što svakih 100 otvorenih radnih mjesta u industriji, prema analizi Evropske komisije, povlači otvaranje 60 do 200 radnih mjesta u djelatnostima povezanim sa industrijom.

“Početkom 90-tih godina prošlog vijeka, industrija u Crnoj Gori činila je više od 35% BDP-a sa oko 56 000 zaposlenih. Uticaj globalnih promjena, ekonomske krize i deindustrijalizacije uslovili su udio od oko 11% sa 23 000 zaposlenih. Ovim promjenama nije izložena samo Crna Gora: u drugim malim evropskim ekonomijama sa snažnim strateškim fokusom na razvoj turizma, kao što su Kipar i Malta, najvažnija komponenta industrije – prerađivačka industrija – takođe čini sve manji udio u privredi”, piše u Nacrtu.

No, i pored toga, aktuelni udio prerađivačke industrije u BDP-u Crne Gore (4,2%) nizak je čak i za evropske standarde.

“U sve većoj mjeri, prepoznaje se potreba za procesom reindustrijalizacije, u cilju jačanja ekonomije. U narednom periodu, Crna Gora ima za cilj da postane država sa konkurentnom ekonomijom i snažnom industrijskom bazom. Iz tog razloga, potrebno je fokusiranje na sektore i oblasti sa najvećim prepoznatim potencijalom za rast, kao i na potrebe preduzeća koja će imati najveći uticaj na međunarodnu konkurentnost crnogorske ekonomije. Urađene analize u procesu pripreme industrijske politike pokazuju da dva industrijska sektora, prerađivačka industrija i energetika, uz turizam predstavljaju strateške sektore za dugoročni razvoj konkurentnosti. Savremeni globalni biznis zahtijeva uzajamnu povezanost pomenutih sektora sa korišćenjem informacionih i komunikacionih tehnologija, unaprjeđene saobraćajne veze, dobro planiranu izgradnju i bolje korišćenje poslovnih usluga za privrednike”, navodi se u dokumentu .

Ovi strateški sektori i oblasti podrške predstavljaju prioritetna područja za razvoj na koja je usmjerena industrijska politika Crne Gore.

Ministarstvo ekonomije obavestilo je javnost da je u toku Javna rasprava o Nacrtu Industrijske politike Crne Gore do 2020. godine, koja će trajati do 15. septembra 2015. godine. U procesu Javne rasprave, povodom razmatranja Nacrta dokumenta Industrijske politike Crne Gore do 2020. godine, biće organizovan Okrugli sto, koji će se održati 14. septembra 2015. godine u prostorijama Privredne komore Crne Gore, sa početkom u 09,30.

P.Z.

Portal Analitika