Do kraja jula, više od trećine miliona migranata i izbjeglica ušlo je u Evropsku uniju, većinom preko Italije, Grčke i Mađarske, objavila je agencija Fronteks, dodajući da se taj broj povećava i u avgustu.
Kada jednom uđu u šengensku zonu, pridošlice - većinom iz zemalja kao što su Sirija i Irak, u kojima Islamska država drži prostrane oblasti - mogu slobodno da putuju u 26 zemalja, bez organičenja ili provera.
Ova činjenica podstakla je antiimigracione stranke kao što su italijanska Sjeverna liga ili britanski UKIP, da upozore na rizik od infiltriranja militanata.
Čak je i generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, u maju rekao novinarima da bi jedan od problema mogli da budu strani borci i teroristi koji pokušavaju da se sakriju među migrante, prenio je Rojters.
S druge strane, međutim, bezbjednosni stručnjaci smatraju da bi putanja boraca mogla da ima suprotan smjer - iz Evrope ka Bliskom istoku.
"Nema potrebe da Islamska država izvozi borce u Evropu, jer ih uvozi iz Evrope", rekao je Klod Monike, bivši agent francuske obavještajne službe i šef Evropske strategijske obavještajne službe i Centra za bezbjednost u Briselu.
Monike je rekao i da ima pet do šest hiljada Evropljana koji jesu ili su bili u Siriji, dok im se pridružuju i drugi.
Stručnjaci smatraju da je za evropske volontere, koji su se obučavali ili borili u Iraku i Siriji, preveliki rizik da pokušaju da se vrate kući neprimijećeni, skrivajući se među migrantima, koji, čak i ako prežive opasni put u Evropu, bivaju podvrgnuti provjerama i izloženi riziku od hapšenja.
Prema mišljenju stručnjaka, postoji još jedan razlog iz kojeg Islamska država nema potrebe da krijumčari teroriste - ne nedostaju joj borci, "vuci samotnjaci", koji se već nalaze u Evropi.
Od Brisela i Pariza do Kopenhagena, terorističke napade u maju prošle godine su izvršili ljudi koji već žive u Evropi i slobodno putuju širom kontinenta, podsjeća britanska agencija.
Izvor: novosti.rs