Članice EU takva izuzeća mogu da traže prema novim evropskim propisima potpisanima u martu 2015. Iako je za odobravanje zahtjeva zvanično nadležna Evropska komisija, oni se prema dogovoru s SAD-om moraju uputiti i samim proizvođačima, objavio je Euractiv.
Objašnjavajući da će poštovati želju Grčke i Letonije, Monsanto je izjavio i da te dvije zemlje ignorišu nauku.
GMO sjeme uveliko se koristi u Americi i Aziji, ali u Evropi se sada smije koristiti samo Monsantova MON810 sorta kukuruza, jer je protivljenje građana u skoro svim članicama preveliko.
Francuska i Njemačka se zvanično protive korišćenju GMO sorti, Velika Britanija smatra da je to u redu, škotska vlada se protivi i tako redom.
Američka vlada i industrija GMO sorti traže od EU da potpuno otvori tržište u sklopu planiranog sporazuma o slobodnoj trgovini TTIP.
Evropska komisija u četvrtak je potvrdila da su dosad samo Letonija i Grčka tražile da im se dopusti da iskoriste mogućnost izuzeća.
U formalnom odgovoru Monsanta Letoniji, koji citira Rojters, korporacija kaže da se zahtjev tamošnje vlade “kosi sa naučnim konsenzusom o sigurnosti MON810 i podriva taj konsenzus”.
Monsanto u Evropi prodaje neznatnu količinu svojih proizvoda, tako da izuzeća neće imati bitnog uticaja na njihovo poslovanje.
Kukuruz MON810 u EU se prema posljednjim podacima koji su još iz 2012. uzgajao na ukupno 129.000 hektara i to samo u Španiji.
Izvor: b92.net