Ona je, pak, dodala da ministri unutrašnjih poslova Unije već intenzivno rade na pronalaženju rješenja.
- Šefovi država i vlada spremni su na sastanak ukoliko se obavi preliminarni posao i ako se pokaže potreba za održavanjem vanrednog samita - kazala je Merkel.
Prema njenim riječima, na evropskom nivou su već u toku intenzivni napori za rješavanje pitanja izbjeglica i migranata. Samit bi imao smisla samo ako bi se, po završetku rada ministara unutrašnjih poslova, morale donijeti neke odluke.
- Srećom, između Njemačke i Francuske postignut je veliki stepen slaganja i to mi daje nadu da ćemo uspjeti da iznjedrimo rješenja - dodala je Merkel.
Evropski čelnici su ove sedmice ocijenili da se EU pokazao neuspješnim u suočavanju s ljudskom agonijom na svojim granicama.
Zabrinute zbog sigurnosnih prijetnji i ilegalne imigracije, neke evropske vlade razmatraju promjene pravila Šengen zone, koja su ukinula granične kontrole širom većeg dijela Evrope.
Sedmicu nakon što su putnici savladali naoružanog napadača u brzom vozu Amsterdam-Pariz, ministri unutrašnjih poslova i saobraćaja iz devet zemalja sastaće se danas u Parizu kako bi razgovarali o poboljšanju sigurnosti u prekograničnim vozovima. Među temama se pominje i razmotranje napora za obuzdavanje talasa emigranata s Bliskog istoka i iz Afrike.
Evropska komisija smatra da nema potrebe za promjenom šengenskih pravila, niti zbog poboljšanja sigurnosti, niti zbog kontrole migracija.
- Postavljanje pitanja oko Šengen zone neće ništa riješiti. Šengen ne sprječava države članice da pojačaju bezbjednosne provjere - rekao je zamjenik čelnika Komisije, Frans Timerman za belgijski javni radio
Zvaničnici EU kažu da vlade mogu da provjeravaju da li neko nosi oružje, te da im Šengen dopušta provjeru identiteta ljudi ako postoje određene sigurnosne prijetnje. Tako je Njemačka uvela graničnu kontrolu dok je bila domaćin samita G7 u junu.
Izvor: T portal
Foto: euobserver.com