Sve to, prema njegovim riječima, potencijalni je faktor za koruptivne radnje. Dr Jočić naglašava da iako doktori iz domova zdravlja nekontrolisano upućuju pacijente na specijalističke preglede, ljekari iz ustanova sekundarnog i tercij arnog nivoa se ne oglašavaju. - Očigledno i njima duga čekanja na preglede odgovaraju, da bi mogli da ih pregledaju u privatnim ordinacijama i za par dana zarade koliko za mjesec u javnim zdravstvenim ustanovama - rekao je dr Jočić.
Reforma po standardima Govoreći o dosadašnjoj reformi zdravstvenog sistema, sagovornik Pobjede ističe da je ona urađena po evropskim standardima, što je i naša obaveza kao zemlje kandidata za ulazak u Evropsku uniju. Međutim, ključni problem, smatra dr Jočić je sprovođenje zakonske regulative u praksi. - Većina zakonskih akata predviđa i kazne za nesprovođenje zakonskih normi. Upravo to je problem, a posebno kada je u pitanju nadležnost institucija za realizaciju zakonskih rješenja, pa se često odgovornost za to prebacuje na druge - ističe Jočić. Kada je u pitanju stručnost i kvalitet mladih ljekara i mogućnosti njihovog stručnog usavršavanja, naš sagovornik ističe, da imamo veliki broj kvalitetnih ljekara koji su završili fakultet sa visokim prosjekom ocjena.
- Treba istaći da u našim ustanovama rade ljekari koji su završili fakultet van Crne Gore. Jedan dio mladih ljekara se ne snalazi dobro posebno kada su u pitanju hitni slučajevi i za njih je potrebna edukacija posredstvom tematskih edukativnih skupova, posebno putem periodičnih boravaka, prvenstveno u KCCG - Koronarnoj jedinici, Urgentnom centru, i Intenzivnoj jedinici. To se mora predvidjeti programom stručnog usavršavanja JZU -kazao je dr Jočić.
Problem za realizaciju programa stručnog usavršavanja, kako ističe, je nedostatak finansijskih sredstava.
- Budžetom Fonda zdravstva i zdravstvenih ustanova, novac za stručna usavršavanja se stavlja u stavku ostali troškovi ustanova. U više navrata sam davao primjedbe prilikom raspodjele sradstava javnih zdravstvenih ustanova, da se stavka stručno usavršavanje posebno pozicionira. Rekonstrukcija i savremeno opremanje zdravstvenih institucija je promašena investicija ako to ne prati odgovarajuće stručno usavršavanje - naglašava predsjednik Ljekarske komore.
Kada je u pitanju edukacija, on objašnjava da postoje specijalistička usavršavanja i uže specijalizacije.
- Potrebu za ovim vidovima stručnog usavršavanja donosi Ministarstvo zdravlja za sve JZU u Crnoj Gori na osnovu iskazanih potreba od strane JZU prema važećim standardima. U drugim zemljama to rade Ljekarske komore. Obzirom da JZU raspisuju oglase za specijalizacije ne vidimo razlog da se za sve JZU u Crnoj Gori istovremeno raspisuje oglas. Na ovaj način pojedine ustanove, koje nijesu izazovne za mlade ljekare, ne dobij aju kvalitetne kandidate. S druge strane, stvara se veliki vakum u sistemu primarne zdravstvene zaštite odakle, uglavnom konkurišu kandidati za specijalizscije- smatra dr Jočić.