Politika

Konjević: Sporazumi o granicama istorijski događaj za Crnu Goru

Crna Gora je prva zemlja među državama bivše Jugoslvije koja je nedavno u Beču potpisala sporazume o razgraničenju sa dva susjeda, Bosnom i Hercegovinom i Kosovom. O značaju tih sporazuma za Antenu M je govorio ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević:
Konjević: Sporazumi o granicama istorijski događaj za Crnu Goru
Portal AnalitikaIzvor

“Potpisivanje sporazuma o državnoj granici između Crne Gore i BiH, kao i između Crne Gore i Kosova, koji su potpisani prije nekoliko dana u Beču, zaista je jedan istorijski događaj. Mi smo iz Beča poslali jednu pozitivnu priču sa Balkana, nažalost takvih priča je bilo vrlo malo u proteklih 25 godina. Pokazali smo da jedno osjetljivo pitanje kao što je pitanje granica, komplikovano u pravnom i političkom smislu, se može rješavati dijalogom, bez posredovanja međunarodne zajednice i na obostrano zadovoljstvo”, navodi Konjević.

Dodaje da je upravo potpisivanje sporazuma o granicama potvrda dobre regionalne saradnje koju naša zemlja ima. Sporazumi, objašnjava sada podrazumijevaju mogućnost implementacije seta prethodno potpisanih dokumenata, o kontroli granice i pograničnom prometu. 

“Omogućava građanima sve tri države koji žive u pograničnom području, da na jednostavniji način funkcionišu. Ono što je takođe izuzetno važno jeste činjenica da ovakvi sporazumi pripremaju Crnu Goru za nešto što je bliska budućnost a to je da ulaskom u EU naše granice će biti spoljne granice, i potpisivanjem sporazuma o razgraničenju stvaraju se preduslovi da Crna Gora može dalje da razvija svoje unutrašnje mehanizme na pripremi da bude dio Šengena koji bi podrazumijevao niz strogih procedura u zaštiti vanjskih granica EU”, objašnjava Konjević.

Naša zemlja je sa Hrvatskom postigla u načelu saglasnost da arbitražni sud odredi razgraničenje na Prevlaci. Kada je posrijedi granica sa Albanijom Konjević podsjeća da su dvije zemlje utvrdile graničnu liniju sporazumom 2009.:

"Sada eksperti Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore i Albanije rade na pripremi projekta obnavljanja, popravki i održavanja graničnih oznaka duž granice", navodi Konjević i dodaje da kada je posrijedi razgraničenje sa Srbijom koriste svaku priliku da o tom pitanju razgovaraju:

"Posljednju koju smo imali tokom jula, tokom bilateralnog sastanka sa ministrom Stefanovićem u Podgorici, kada smo razgovarali o potrebi da sagledamo realnost i poziciju i jedne i druge države, i dogovorili smo da u što je moguće skorije vrijeme otvorimo razgovore o pitanju definisanja sporazuma o pograničnom saobraćaju. Uvažavajući činjenicu da razgovori u vezi sa pitanjem same granice je nešto za šta je potrebno još vremena", objašnjava ministar. 

Konjević je za naš radio govorio i o elektronskoj identifikaciji birača, nakon što je funkcioner DPS-a Predrag Sekulić nedavno kazao da je neophodno testirati prije parlamentarnih izbora:

"Ne bih posebno komentarisao tu izjavu koja ima jedan prijedlog koji je više politički. Jedina nadležnost MUP-a je da obezbijedi terminale za elektronsku identifikaciju i izradu softvera. Mi smo potpisali ugovor sa austrijskom firomom i realizacija tog ugovora ima svoju dinamiku", navodi on.

Konjević zaključuje da je sada na Državnoj izbornoj komisiji i na parlamentarnim partijama da tokom 2016., kada se uđe u proceduru parlamentarnih izbora, procijene na koji način implementirati određene norme.

Portal Analitika