Crna Gora je sada bliža članstvu nego što je ikad ranije bila. Države članice sa velikim zadovoljstvom prepoznaju progres koji su ostvarile crnogorska Vlada i Vojska - kaže u razgovoru za Pobjedu ambasadorka Poljske u Crnoj Gori Irena Tatažinjska.
Ističe da nema još puno vremena do donošenja odluke i da je zato od ključne važnosti da se nastavi sa naporima na dostizanju standarda potrebnih za punopravno članstvo u Alijansi. - Poljska snažno podržava članstvo Crne Gore u NATO-u, što je jasno potvrdio ministar vanjskih poslova Gregor Ščetina (Grzegorz Schetyna) prilikom posjete Crnoj Gori zajedno sa ministrima Hrvatske, Mađarske i Rumunije 22. i 23. jula ove godine. Naravno, odluku o članstvu moraju jednoglasno donijeti sve države članice NATO-a i tom prilikom će se uzeti u obzir nivo dostignutih kriterijuma za članstvo. Nema još puno vremena do donošenja odluke. Zato je od ključne važnosti da se nastavi sa naporima na dostizanju standarda potrebnih za punopravno članstvo u Alijansi. Na kraju, ipak, sve zavisi od aktivnosti vlasti i društava u državama aspirantima i njihovih napora da se ostvare najbolji rezultati. Odluka će biti donijeta, nakon detaljnog razmatranja spremnos t i z a p r i s t u p a n j e , n a decembarskom ministarskom sastanku.
Kako je već rečeno, nije ostalo još puno vremena – kaže ambasadorka Poljske. Na pitanje da li Crna Gora daje dovoljno argumenata Alijansi da je pozovu u članstvo Tatažinjska ističe da Poljska pažljivo prati progres Crne Gore u evroatlantskim integracijama.
- Cijenimo progres koji je ostvaren, posebno u dijelu dostizanja kriterijuma u okviru četiri ključne oblasti koje se odnose na vladavinu prava, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, proces reforme bezbjednosnog sektora, i širok dijalog sa javnošću usmjeren ka boljem razumijevanju ciljeva i politikâ NATOa. S druge strane, neka pitanja zahtijevaju dodatnu pozornost. Najvažnije od njih je djelotvorna primjena usvojenih mehanizama. Ovaj proces se ne smije zaustaviti kada Crna Gora dobije poziv. Za to postoje barem dva razloga: prvo, zato što zemlja koja bude primljena mora ispunjavati sve obaveze nakon prijema u NATO i donijeti stvarnu novu vrijednost sistemu kolektivne odbrane i bezbjednosti NATO-a. Mora se imati u vidu da je svaka članicaNATO-a u stanju kontinuiranog prilagođavanja i transformacije u interesu cijele evroatlantske zajednice.
Drugo, nakon što država bude pozvana, pokreće se proces ratifikacije koji može potrajati i zavisi od progresa koji je u datom momentu postignut. Ukratko: što je Crna Gora bolje pripremljena, to je članstvo izvjesnije. Postoji još jedna stvar: reforme koje vode članstvu u NATO nijesu samo put ka bržem dobijanju pozivnice. One koriste samoj Crnoj Gori, čineći je modernijom, transparentnijom, i bezbjednijom, u interesu njenih građana. Na taj način, proces pristupanja u slučaju svih država jeste win-win situacija - kaže sagovornica Pobjede. Odlični odnosi Ona tvrdi da dvije zemlje imaju odlične bilateralne odnose, sa mogućnošću da se dalje učvrsćuju politička, ekonomska i druge dimenzije.
- Potvrda naše unaprijeđene saradnje bile su i posjete premijera Mila Đukanovića Poljskoj u maju 2014. i poljskog ministra Gregora Ščetine Crnoj Gori u julu 2015. Održavamo redovne političke konsultacije i razvijamo konkretnu saradnju usmjerenu na pružanje pomoći Crnoj Gori na njenom putu ka EU i NATO, dijeleći pritom našu ekspertizu i znanje u brojnim oblastima. Tokom ministarske posjete u julu, potpisan je Protokol o saradnji u oblasti ekonomske diplomatije između dva ministrstva vanjskih poslova. Ovo otvara nove oblasti razmjene i mogućih projekata usmjerenih na jačanje naše ekonomske pozicije u regionu i u svijetu. Na osnovu ovog Protokola, planirane su bilateralne konsultacije na jesen 2015. u Poljskoj. Tokom nedavne posjete, naš ministar vanjskih poslova je bio u pratnji više predstavnika poljskih kompanija koje su već prisutne na crnogorskom tržištu ili planiraju da traže biznis partnere u Crnoj Gori. Takođe, održavaju se ekstenzivni dijalozi na nivou dva ministarstva poljoprivrede. Ovaj sektor je od posebnog značaja za razvoj ekonomija naših zemalja. Nedavna studijska posjeta crnogorskih poljoprivrednika Poljskoj je bila odlična prilika za učenje o našem regulatornom sistemu, organizaciji, kao i politikama EU vezanim za mala imanja. U junu 2015, poljske kompanije i institucionalni partneri su učestvovali na sastancima u Podgorici i Budvi posvećenim promociji bilateralne saradnje. Saradnja u domenu obrazovanja i akademskog rada je još jedna oblast sa dobrim izgledima za budućnost.
U ovom trenutku, Poljska je domaćin velikom broju crnogorskih studenata koji pohađaju studije poljskog jezika. U septembru planiramo dva dodatna treninga u Poljskoj na kojima će učestvovati crnogorski eksperti – jedan će biti posvećen poljskoj ekspertizi u domenu pristupanja EU, a drugi zaštiti prava osoba sa invaliditetom - kaže Tatažinjska. 50 hiljada poljskih turista Ambasadorka Poljske sa zadovoljstvom primjećuje porast interesovanja poljskih turista za Crnu Goru.
- U 2014, više nego 50 hiljada poljskih turista je posjetilo va- šu predivnu zemlju – očekujemo da će naredne godine taj broj biti još veći. Tražimo dodatne prilike za regionalnu saradnju, što se pokazuje u saradnji između Lublina i Nikšića, koja se postepeno unapređuje, ili između gradova Grođisk Mazovjecki i Danilovgrad. Takođe razmatramo nove mogućnosti za unapre- đenje ove dimenzije saradnje naših država. Prema tome, radionica za predstavnike lokalnih samouprava o najboljim praksama za dobijanje fondova EU biće održana u oktobru u Crnoj Gori - kaže Tatažinjska. Ona podsjećada da su poljske kompanije već investirale u Crnu Goru, u sektore rudarstva i informacionih tehnologija, kao i u lučku infrastrukturu. - Takođe primjećujemo rast interesovanja i u drugim oblastima. Crna Gora je zemlja sa velikim potencijalom za strana direktna ulaganja. Dalja modernizacija i razvoj nove infrastrukture u oblastima kao što su urbana infrastruktura, javni transport, životna sredina, energetika, komunalne djelatnosti i dr. otvaraju nova polja za saradnju i nove prilike za produbljivanje naših veza - zaključuje poljska ambasadorka
Komentarišući šta je Poljska dobila ulaskom u NATO Tatažinjska kaže da je teško zamisliti bolju garanciju bezbjednosti od članstva u najsnažnijoj alijansi na svijetu. - Već je prošlo 16 godina od kad se Poljska priključila NATO-u. NATO je postao ključna komponenta bezbjednosti Poljske, koja doprinosi bezbjednosnim garancijama, ogromnim vojim i političkim potencijalom, kao i davanjem jake transatlantske dimenzije ovom pitanju. Naše članstvo je rezultiralo u potrebi da se poljske odbrambene snage prilagode NATO standardima. Ovo je zahtijevalo sljedeće: profesionalizaciju ljudskih resursa, modernizaciju naoružanja, vojne opreme, sistema obuke, procedura i vježbi. Danas su poljski vojni kapaciteti prepoznati i cijenjeni. Sve ovo doprinosi jakoj poziciji Alijanse i omogućava nam da oblikujemo njenu budućnost u skladu sa našim očekivanjima. Nakon 2014, NATO se definitivno vraća svojim korijenima: izgradnji kapaciteta za odbranu svoje teritorije. NATO pruža mehanizme za efikasne zajedničke aktivnosti sa raznim vladama, institucijama i organizacijama sa ciljem promovisanja vlastitih bezbjednosnih interesa. Ova dimenzija je posebno važna obzirom da izazovi sa kojima se sada susrije- ćemo zahtijevaju zajedničke i sveobuhvatne odgovore. Za naših 16 godina iskustva u okviru NATO-a, Poljska se postepeno ugradila u političke i vojne strukture, procedure, navike i kulturu debate Alijanse. Intenzivno smo radili na modernizaciji naše zemlje i vojnih kapaciteta. Ne iscrpljujemo bezbjednost. Dokazali smo da smo ozbiljan i odgovoran saveznik koji aktivno učestvuje u očuvanju bezbjednosti u Evropi i van njenih granica. Ono što treba podvući jeste da je proteklo 16 godina i da još uvijek više od 50 odsto građana Poljske podržava naše članstvo u NATO. Ovo je izuzetan rezultat. Naš narod prepoznaje i cijeni da smo prijemom u Sjevernoatlantski savez kao država osigurali efikasne i kredibilne bezbjednosne garancije, kao i ojačali svoju poziciju i ulogu na regionalnom i globalnom nivou. To nam je pomogolo i da ojačamo naš ekonomski kredibilitet i da profitiramo od NATO-vog Programa bezbjednosnih investicija - ističe ambasadorka Poljske.