Politika

Rezolucija o Alijansi: Sad će se znati ko je za NATO

Usvajanje Rezolucije o NATO-u u Skupštini Crne Gore biće dobar signal domaćoj i široj političkoj javnosti, dok će sama rasprava o dokumentu jasnije nego ikad pokazati odnos političkih snaga u zemlji prema crnogorskom putu u Alijansu, smatraju sagovornici Portala RTCG.
Rezolucija o Alijansi: Sad će se znati ko je za NATO
Portal AnalitikaIzvor

Članovi Odbora za međunarodne odnose i iseljenike izjasniće se sjutra o Prijedlogu rezolucije o podršci integraciji u NATO. Dokument je potpisalo ili je spremno da podrži oko 50 poslanika, a plenum bi o njemu trebalo da raspravlja na vanrednom zasjedanju sredinom septembra.

Navodeći kako Crnogorska demokratska unija (Cdu) podržava predloženu rezoluciju, predsjednik te političke partije, Miodrag Vlahović, kazao je da će "rasprava i glasanje o tom dokumentu biti korisni za sve nas, jer će se, jasnije nego do sada, pokazati kakva je politička konstelacija povodom tog istorijskog upita za Crnu Goru".

Poruka domaćoj i široj javnosti

"Pretpostavljam da će stranke koje naše članstvo u NATO doživljavaju kao definitivno poništenje najznačajnijeg segmenta njihovih političkih programa glasati protiv. To je za njih, u političkom smislu, smak svijeta", ocijenio je Vlahović za naš Portal.

Smatra da će biti interesantno vidjeti i kojim će argumentima i logikom nastupiti oni koji su javno protiv NATO-a, ali bi, kaže on, željeli da se to što prije i što bezbolnije završi, jer shvataju da je to proces koji je nepovratan i nezaustavljiv.

"Takođe može biti zanimljivo koje će primjedbe na predloženi tekst dati oni koji su formalno – 'programski' – za NATO, mada se njihovi čelnici trude da iskopaju i najbizarnije 'argumente' protiv NATO-a, stavljajući ih obično u usta njihovih inostranih sagovornika", pojasnio je Vlahović.

NATO više nije blokovska organizacija: Lukovac (Anadolija)NATO više nije blokovska organizacija: Lukovac (Anadolija)

To će, prema njegovom mišljenju, biti jedna značajna rasprava i glasanje.

"Gdje oni koji su predložili i podržali Rezoluciju imaju dodatnu obavezu da domaćoj i inostranoj javnosti pokažu da imaju jasan i operativan plan i politički program da dovrše reforme i promjene koje su potrebne i da, po dobijenom pozivu za NATO, pripreme donošenje odluke koja će iskazati nespornu političku volju Crne Gore da bude punopravni član Alijanse", rekao je Vlahović. 

Govoreći o značaju Rezolucije o NATO-u, bivše šef crnogorske diplomatije, Branko Lukovac, kazao je da će usvajanjem Rezolucije o članstvu u NATO-u biti poslata poruka, kako domaćoj političkoj i široj javnosti, tako i članicama NATO-a i drugim zainteresovanim državama.

"Računa se da bi domaća politička i šira javnost dobila jasnu poruku o stavu većine parlamentarnih stranaka i poslanika, što bi moglo dalje uticati na raspoloženje javnosti u prilog članstva, prije očekivanog dobijanja pozivnice", kazao je Lukovac za Portal RTCG.

Članice NATO-a bi, smatra on, pri odlučivanju o pozivu, imale sigurnu indikaciju o pozitivnom stavu većine poslanika i parlamentarnih stranaka, u prilog članstvu. 

Zapadni Balkan i dalje žarište kriza

On je istovremeno ocijenio da NATO nije više blokovska vojna organizacija, "jer  nema blokova".

"Značajno je proširen sastav i karakter te organizacije. Na putu ispunjavanja uslova za članstvo u Evropskoj uniji, Crna Gora treba da pristupi NATO-u, jer je to nepisano pravilo važilo  u slučaju drugih država nastalih raspadom  Varšavskog ugovora, SSSR-a, CSR-a ili SFRJ. Najzad, Zapadni Balkan je i dalje potencijalno žarište kriza. Stoga, članstvo u najjačem vojno-političkom savezu predstavlja određenu garanciju za mir i dalji razvoj Crne Gore", kazao je Lukovac.  

Nastavak opredjeljenja Crne Gore da svoju budućnost gradi u evropskim i evroatlantskim okvirima: Garčević (Foto: Gov.me)Nastavak opredjeljenja Crne Gore da svoju budućnost gradi u evropskim i evroatlantskim okvirima: Garčević (Foto: Gov.me)

Uoči rasprave o rezoluciji na odboru, nacionalni koordinator za NATO, Vesko Garčević, navodi da "ova incijativa predstavlja nastavak opredjeljenja Crne Gore da svoju budućnost gradi u evropskim i evroatlantskim okvirima".

"Što su prioriteti vanjske politike utvrđeni odmah nakon sticanja nezavisnosti. U samom obrazloženju predloga Rezolucije, dati su najvažniji razlozi takvog opredjeljenja. Jača se međunarodni položaj Crne Gore, ova odluka snaži stablinost i bezbjednost u regionu i šire, a konačno ona omogućava dugoročnu sigurnost i stabilnost Crne Gore", rekao je Garčević za Portal RTCG.

On je podsjetio da Vlada Crne Gore na sjednici koja je održana 28. avgusta dala podršku predlogu Rezolucije o podršci integraciji u NATO, koju je predložilo devet  poslanika Skupštine Crne Gore.

"Na ovaj način, Vlada podržava aktivnosti Skupštine, posebno imajući u vidu da je u nastupajućem periodu važno da se debata o značaju i prednostima članstva Crne Gore u NATO-u, u kom učestvuje cjelokupno crnogorskodruštvo, prenese i u organ zakonodavne vlasti –Skupštinu. Izglasavanjem Rezoulucije, postaće jasno da većina poslanika podržava članstvo naše zemlje u ovoj organizaciji. Činjenica da oko 50 poslanika podržava Rezoluciju važna je poruka našim građanima, ali i partnerima Crne Gore u NATO", zaključio je Garčević. (Portal RTCG)

Portal Analitika