- Iako se u Crnoj Gori pravi med koji je jedan od najkvalitetnijih u Evropi, razmjena iskustva sa italijanskim kolegama i predstavnicima struke i nauke u ovoj oblasti pokazala je da postoji prostor za unaprjeđenje svih segmenata pčelarstva u Crnoj Gori, u cilju postizanja boljeg zdravlja pčelinjih društava, većih prinosa i plasmana meda i pčelinjih proizvoda. Posebno su bila korisna iskustva u dijelu ispunjavanja standarda vezanih za obezbjeđenje kontinuiteta kvaliteta meda, ocjenjivanje, kontrolu i stavljanje na tržište, kao preduslova za povjerenje potrošača - navodi se u saopštenju.

- Delegacija iz Crne Gore posjetila je i renomirani institut i observatorij meda, nakon čega je učvršćen stav da naučna istraživanja nedostaju crnogorskom pčelarstvu da bi se ono brže razvijalo. Tokom posjete Institutu za med "CRA-АPI" iz Bolonje i Nacionalnom opservatorijumu za med, pčelari su imali priliku da vide kako se postiže očuvanje autohtone rase pčela, zaštita od bolesti i prati proces proizvodnje. Sa stručnjacima iz Instituta dogovorena je dalja saradnja, konkretno predavanja koja će se do kraja godine organizovati u našoj zemlji. Pčelari iz Crne Gore posjetili su i najveću pčelarsku kooperativu u Italiji "Con Api", koja ima 700 kooperanata i gdje svaki od pčelara ima više od 150 pčelinjih društava. Projekti edukacije posebno su usmjereni na najmlađu populaciju, što je posebno zainteresovalo prestavnike Saveza pčelarskih organizacija Crne Gore, koji bi voljeli da slične sadržaje imaju u nedavno izgrađenoj Kući meda u Danilovgradu - stoji u saopštenju.

Osim novih iskustava i ideja, crnogorski pčelari su tokom ove posjete Bolonji dobili i korisne kontakte za buduću saradnju italijanskim kolegama, naučnim i administrativnim institucijama, ali i preduzetnicima.
