Svijet

Zašto je Evropa pala na ispitu humanosti?

Bivši srbijanski diplomata Ivo Visković i njegov kolega i sarajevski novinar Zlatko Dizdarević u razgovoru za Radio Sloboda Evropa (RSE) detektovali su problem izbjegličke krize koja ovih dana potresa regiju, ponajviše Hrvatsku, zaključivši kako Evropa izvan svojih granica ne poznaje svijet na način kako ga je poznavala prije.
Zašto je Evropa pala na ispitu humanosti?
Portal AnalitikaIzvor

Viskovića u razgovoru za RSE iznenađuje nespremnost EU, jer je, prema njegovom mišljenju problem izbjeglica uočen u europskom dokumentu o strategiji do 2020. godine.

'Mislim da sve to nije bilo teško predvidjeti i zbog toga me čudi da su političari, a naravno i stručnjaci za sigurnosti, iznenađeni time što se dogodilo. Ono što mislim da je najveći problem, jeste što oni nisu očekivali toliki broj izbjeglica odjednom' mišljenja je Visković.

Dizdarević dijeli slično mišljenje te smatra kako je iznenađenje EU izbjegličkim mahom vrlo čudno za što nema egzaktan odgovor.

'Ljudima koji se time bave, iznenađenje Evrope jako je čudno. Nemam tačan odgovor, ali slutim, na osnovu onoga što znam iz iskustava koja imam s Bliskog Istoka, da se Evropi i Sjedinjenim Državama vratilo kao bumerang ono što rade tamo, naglasivši pritom kako Evropa nije na vrijeme prepoznala i procijenila situaciju.

Zlatko Dizdarević pritom ne vjeruje u kapacitet svjetskih političara, podjednako na američkom i evropskom kontinentu o izvlačenju pravih zaključaka o tome zašto im se izbjeglička kriza vraća kao bumerang.

'Mislim da su politički kapaciteti i u Evropi i u Americi potpuno u funkciji korporativnih i bankarskih interesa, a u tom svijetu ne postoji način da se razmišlja o ovim stvarima na humanistički način koji je trebao biti utemeljen u Europi' mišljenja je novinar koji dodaje da postoji i ciničan odgovor za evropsko iznenađenje. Prema njemu u Europi je izgubljen svaki osjećaj za međunarodni poredak izvan Europe. Štoviše, Evropa je klaustrofobična i zatvorena u ovakvim situacijama.

Je li, pak, mađarski zid 'evropski incident' ili suspenzija Šhengena unutar EU ukazuje na pokušaj stvaranja sanitarnog obruča izvan kojeg će ostati većina izbjeglica koji se tek očekuju u drugom talasu, Dizdarević pojašnjava riječima kako 'misli da je stvaranje sanitarnog obruča, pri čemu je najdramatičniji uzrok te činjenice što Evropa time ruši temelje na kojima se ona sama nalazi'.

Ivo Visković kaže da se upravo vratio iz Brisela gdje je razgovarao s ljudima koji su što se tiče izbjegličke krize jako dobro informisani.

'Oni smatraju da se ne radi o sanitarnom kordonu, a vjerojatno se boje da bi organizovani prihvat tih ljudi, a pogotovo njihov transport još više podsticao na dolazak. Najveći problem je dogovor ko će ih primiti i tu se pokazuje velika sebičnost članica EU' mišljenja je Visković koji napominje kako je vrlo malo država Europske unije spremno na solidarnost.

Profesor Visković pritom podsjeća na brod prepun Jevreja koji je plovio od države do države bježeći od Hitlerovih koncentracijskih logora dodajući kako se zapadne države boje pitanja transporta izbjeglica koji bi mogao otvoriti Pandorinu kutiju.

Stavljanje po strani Sjedinjenih Država kada je u pitanju najveća izbjeglička kriza u Evropi nakon Drugog svjetskog rata zaključno je prokomentirao Visković kazavši kako u međunarodnim odnosima nema pravde i pravičnosti, već se radi isključivo o nasušnim interesima.

'Da je do pravde, naravno da bi Amerika među prvima trebala da sudjeluje u rješavanju problema tih ljudi, ali očito je da oni gledaju svoje interese i kako se u ovom trenutku mogu elegantno izvući. Prepustili su vrući krumpir Evropi, pa neka prži jezik i zube koliko može' zaključuje Visković.

Izvor:RSE

Foto: tportal.hr

Portal Analitika