- Naša pozicija je jasna. Očekujemo dvije stvari. Broj jedan je podrška javnosti, a druga je napredak u reformama koje se sprovode u oblasti vladavine prava. Ako se ispune ti uslovi, u decembru odluka će biti pozitivna i SAD će podržati tu odluku.
Na pitanje da li postoji konsenzus među članicama Alijanse kada je Crna Gora u pitanju, Lut kaže da ne može da predvidi konsenzus, ali može da kaže da će ga biti ukoliko se ova dva uslova ispune. - Postoji široka saglasnost, ali ne potpuna, kako bi Crna Gora dobila pozivnicu. Do sada je dobro, nastavite sa radom - kazao je američki ambasador. Komentarišući značaj javne podrške Lut je kazao da SAD traže jasnu poruku da narod Crne Gore želi da uđe u NATO. - Želimo da vidimo da crnogorska nacija želi da bude dio Alijanse, a ne samo vlast ili odre- đeni djelovi društva. I još uvijek nijesmo dotle stigli. Istraživanja javnog mnjenja su različita i zato tražimo jasnu podršku da nacija želi da uđe u NATO. Alijansa ne forsira zemlje kandidate da uđu u Alijansu, niti pravimo liste kandidata. To kandidati sami žele. Zato mora biti važnije Crnoj Gori da uđe u NATO nego NATO-u da postanete dio saveza. Javna podrška je najvažnija - poručio je Lut.
Lut je kazao da su odnosi Rusije i NATO-a komplikovani, ali postoji vojna i politička komunikacija koja je jako bitna kako ne bi došlo do pogoršanja situacije. - Učešće Rusije u Siriji stvara još veće probleme i u bezbjednosnom, i u političkom, i u humanitarnom smislu- kazao je Lut. On je zaključio da situacija u Siriji ostaje u fokusu, da se stanje u Ukrajini poboljšava i da je NATO od Kardifa postao efikasniji. U Briselu se danas održava ministarska konferencija, a u žiži će biti kriza na Bliskom istoku i ponašanje Rusije u sirijskom sukobu.
Crnogorskim novinarima je na brifingu u Alijansi rečeno da Rusija ni na koji način neće uticati na politiku proširenja NATO saveza. Saopšteno je da će generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg naredne sedmice u Podgorici razgovarati sa crnogorskim vlastima, ali i sa predstavnicima opozicionih partija i nevladinog sektora, kako bi se stekla što bolja slika o tome da li je Crna Gora odradila sve reforme koje se od nje zahtijevaju. - Sve to će pomoći ministrima odbrane NATO-a, koji će na konferenciji u decembru donijeti konačnu odluku o pozivnici Crnoj Gori - rekao je predstavnik Alijanse. Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede Stoltenberg bi trebao da razgovara sa predstavnicima URA-e, Demokrata i Demosa.
Pobjeda