Politika

Garčević: O NATO bazama odlučivaće Crna Gora

Članstvo u NATO-u Crnoj Gori pored bezbjednosti, stabilnosti i dinamičnog ekonomskog razvoja, garantuje vladavinu prava jačanje institucija, što je uslov za članstvo u Evropskoj uniji, saopštio je koordinator za NATO Vesko Garčević, na tribini u Andrijevici. Poljska i Slovenija snažno podržavaju Crnu Goru na njenom evroatlanskom putu čulo se na tom skupu.
Garčević: O NATO bazama odlučivaće Crna Gora
Portal AnalitikaIzvor

NATO garantuje bezbjednost i dinamičniji ekonomski razvoj, to je dovoljno širok okvir i za male i za velike zemlje. Bez obzira na veličinu u tom savezu se sve države osjećaju dovoljno bezbjedno i komotno, istakao je nacionalni koordinator za NATO Vesko Garčević.

"To je jedini savez u kome imamo različite kulture, religije, i dovoljno širok da u njemu bude jedna Turska, Grčka, Bugarska i Rumunija, koje su pravoslavne države, jedna Poljska, Njemačka...", kazao je Garčević.

O prednostima članstva u NATO najbolje govore iskustva članica. Poljska je dobar primjer. "Prošlo je 15 godina od kad je Poljska postala članica NATO-a i mogu reći da već tokom prvog perioda u prvih 10 godina, su se vidjele jako velike promjene", kazala je ambasadorka Republike Poljske Irena Tatažinjska.

I u Sloveniji je kao i u Crnoj Gori bilo onih koji su zagovarali neutralnost, ali to nije rješenje, smatra novi ambasador Slovenije u Crnoj Gori Mitja Močnik.

"Neutralnost nije rezervisana za male države, to se pokazalo kao pogrešno tumačenje", naveo je Močnik.

U javnosti se često plasiraju zlonamjerne priče kako će se u Crnoj Gori, kad uđe u NATO graditi NATO baze, podsjetio je Garčević.

"Da bi se vojna baza otvorila na teritoriji neke zemlje koja je članica, ona mora dati zeleno svjetlo. Zemlja koja ne da pristanak da se na njenoj teritoriji otvori vojna baza neće se otvoriti. Većina zemalja članica NATO-a nema vojne bazena svojoj teritoriji, nemaju ih naši susjedi, ni Albanija, ni Hrvatska, ni Slovanija", precizirao je on.

Garčević je kazao da su kriterijumi za članstvo u NATO i EU vrlo slični. "I zato u ovom našem slučaju, zemlje članice će čekati da vide kako će EK imati izvještaj o Crnoj Gori, a on će biti uskoro za 16 dana. I ocjene iz tog izvještaja će uticati na stav članica o tome da li da Crnu Goru pozovu ili ne. Jer na kraju krajeva, to su iste zemlje", zaključio je Garčević.

Portal Analitika