Na Sjednici Naučnog savjeta Nacionalnih parkova Crne Gore razmatrani su petogodišnji Planovi upravljanja za nacionalne parkove 2016-2020 s posebnim osvrtom na dosadašnje i planirane naučno-istraživačke aktivnosti u Parkovima. Sjednicom je predsjedavao akademik Branko Radojičić, uz prisustvo članova Naučnog savjeta prof. dr Rada Ratkovića i prof. dr Mićka Radulovića, kao i predstavnika Nacionalnih parkova Crne Gore.
Na Sjednici je istaknuto da osim što petogodišnji Planovi upravljanja NPCG predstavljaju osnovne operativne dokumente kojim se bliže usmjerava prostorni razvoj područja Parkova i njegove zaštitne zone, ostvaruju zajednički interesi i ciljevi subjekata planiranja, usmjerava organizacija, upravljanje i korišćenje prostora i osigurava zaštita i unaprjeđenje prirodnih i stvorenih vrijednosti, oni su urađeni sa ciljem da se njima unaprijedi nivo naučnih saznanja i prepoznaju ključne razvojne šanse Parkova, kao i da se istaknu izazovi sa kojima se oni danas suočavaju.
Imajući u vidu dosadašnji nivo istraživačkih aktivnosti koje su se sprovodile prethodnih godina, počev od 1952. godine kada su osnovana prva tri nacionalna parka u Crnoj Gori, Durmitor, Lovćen i Biogradska gora, do danas, kada pet crnogorskih nacionalnih parkova zauzima oko 10% državne teritorije, kao i da upravljanje Parkom mora biti specifično uzimajući u obzir različite fizičko-geografske i biotičke uslove u granicama Parkova, Planovima je ukazano da je u budućem petogodišnjem periodu neophodno unaprijediti nivo istraživačkih aktivnosti u svim segementima, pospješiti međusektorsku saradnju i saradnju sa svim ključnim naučnim i stručnim institucijama i podsticati sprovođenje istraživanja o biološkoj raznovrsnosti i zaštićenim prirodnim vrijednostima.
Od posebne važnosti u narednom periodu, kroz naučno-istraživačke aktivnosti potrebno je nastaviti sa istraživanjima flore i faune, speleoloških objekata, hidroloških pojava i procesa na prostoru parkova, kako bi se obezbijedili podaci za njihovo svestranije proučavanje. To će istovremeno doprinijeti unaprjeđenju zaštite njihovih prirodnih vrijednosti i rijetkosti, odnosno valorizaciji i ukupnoj promociji prirodnog nasljeđa Crne Gore.
Takođe je u cilju realizacije brojnih aktivnosti definisanih Planovima, ograničenih finansijskih mogućnosti i stručnih kapaciteta, neophodno stvarati uslove za povećanje sopstvenih prihoda i donacija, aplicirati i koristiti fondove EU, kako bi se na efikasan način implementirale smjernice date u petogodišnjim Planovima i ispunili ciljevi definisani Planovima upravljanja za svaku stratešku oblast pojedinačno.