Na londonskom tržištu cijena barela je ostala skoro nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 48,94 USD.
U Njujorku se barelom trgovalo po 51 cent nižoj cijeni, na 46,15 USD, prenosi Hina.
Podaci Američkog instituta za naftu pokazali su u srijedu da su američke zalihe sirove nafte u prošloj sedmici skočile 9,4 miliona barela.
Analitičari su očekivali u prosjeku rast za 2,8 miliona barela.
Neki očekuju dalje slabljenje tržišta u narednim mjesecima, s obzirom na moguće podizanje ključnih kamatnih stopa u SAD-u i posljedično jačanje dolara, što bi poskupilo naftu za imaoce drugih valuta.
"Scenario izgleda ovako. U decembru američka centralna banka Federalne rezerve (FED) podiže kamatne stope, a Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) ne smanjuje proizvodnju. U prvom tromjesečju naredne godine globalne naftne zalihe nastavljaju rasti a cijene nafte padaju", rekao je Bjarne Schieldrop iz norveškog SEB-a.
Članice OPEC-a okupiće se u decembru na redovnom sastanku o proizvodnoj politici. Očekuje se da će istrajati u dosadašnjoj strategiji odbrane tržišnog udjela, na što ukazuje i prodor Saudijske Arabije na tržišta na kojima je do sada dominirala Rusija, poput Poljske.
U prvih devet mjeseci ove godine veliki svjetski izvoznici nafte proizveli su više od pola milijarde barela nafte više nego što je bilo potrebno.
U istom periodu kineski uvoz sirove nafte porastao je 8,8 odsto, što je po ocjeni nekih trgovaca podržalo tržište.
"Vjerujemo da je potencijal za pad cijena nafte ograničen i očekujemo njihov umjereni rast u narednim sedmicama i mjesecima. Uostalom, sve je više naznaka znatnog smanjenja snabdijevanja iz zemalja van OPEC-a, s obzirom na niske cijene", rekao je Carsten Fritsch iz Commerzbanka.
OPEC je odvojeno objavio da je cijena barela njegove nafte u srijedu iznosila 45,21 USD, što znači da je bila 79 centi niža nego prethodnog dana trgovanja.
Mina business