
Pored kosovskih ultimatuma za Srbiju, Evropska unija sprema i tvrd uslov u vezi s Rusijom. Naime, da bi se u pregovorima sa EU otvorilo poglavlje 31 o spoljnoj politici, Vlada u Beogradu će morati u mnogo većoj mjeri nego do sada da uskladi svoje ponašanje s Briselom. To, kažu sagovornici ovog lista, znači jednostavno - Srbija mora da se prikloni evropskim sankcijama Rusiji.
Što je Poglavlje 31
Poglavlje 31 ima naziv "Spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika" i ima cilj da zemlja kandidat za članstvo potpuno uskladi svoju politiku u ovim oblastima sa zajedničkim stavovima EU.
I to ne bi bilo ništa sporno da se Srbiji odmah na početku procesa kao ultimatum za otvaranje tog poglavlja ne postavlja najteži uslov, a to je da se odrekne savezništva sa Vladimirom Putinom.
Izvori „Blica“ objašnjavaju da bi otvaranje poglavlja 31 trebalo da se nađe na dnevnom redu u narednih godinu dana. To znači da Srbiji preostaje da se nada da će se EU i Rusija do tada pomiriti i da neće ni morati da biraju između Brisela i Moskve.
Kontrasankcije
Evropske zemlje koje su uvele sankcije Rusiji, a nijesu u EU, su Albanija, Crna Gora, Norveška, Island i Lihtenštajn. Rusija im je odgovorila kontrasankcijama na niz prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda. To bi se sigurno dogodilo i Srbiji, a šteta bi bila ogromna, kaže za „Blic“ politički analitičar Branko Radun.
- Nezvaničan zahtjev Zapada da se pridružimo sankcijama postoji, a do formalnog će doći pod dva uslova: ako se globalno odnosi SAD i EU sa Rusijom još više pogoršaju i ako Zapad bude poželio da nas iz nekih razloga dodatno pritisne. Ekonomska i politička šteta od uvođenja sankcija bila bi nemjerljiva. To nikako ne smijemo da prihvatimo - komentariše Radun.
I Kosovo i Rusija
Najviši srpski zvaničnici - premijer Aleksandar Vučić, predsjednik Tomislav Nikolić i šef diplomatije Ivica Dačić - u dosadašnjim reakcijama su bili jasni: EU može da traži sve od Srbije osim - priznanja Kosova i sankcija Rusiji.
Kako „Blic“ saznaje, odbijanje Beograda da se pridruži sankcijama biće kritikovano i u izvještaju o napretku Srbije ka EU, koji će Evropska komisija objaviti ovog mjeseca.
Šta podrazumijevaju sankcije
Sankcijama koje je EU uvela Rusiji zbog aneksije Krima zabranjuje se: bilo kakva saradnja sa pet ruskih državnih banaka, trgovina obveznicama i akcijama ruskih energetskih i odbrambenih kompanija, uvoz ili izvoz naoružanja i vojne opreme, kao i trgovina robom i tehnologijama u oblasti energetike, odbrane i eksploatacije energenata. Zabranjen je ulazak u EU za 151 osobu iz Rusije, a zamrznuta je imovina 37 pojedinaca i pravnih lica iz Rusije.
Blic.rs