Politika

Rakčević: Treba objedinjavati ostrva slobode

Crnoj Gori su potrebne promjene i neophodno je objediniti snage i ostrva slobode, poručio je predsjednik Građanskog pokreta Ujedinjena reformska akcija (URA) Žarko Rakčević.
Rakčević: Treba objedinjavati ostrva slobode
Portal AnalitikaIzvor

„Moramo rješavati problem, a to ne može ova politika. Oni u fokus stavljaju svoje prijatelje špekulante, oni odvajaju novac za tajkune, a ne za socijalnu politiku. Nama su potrebne promjene i to će URA da uradi zajedno sa vama“, kazao je Rakčević na tribini u Nikšiću.

On je poručio da u fokusu treba da bude stimulisanje novih projekata. „Treba na pet godina osloboditi doprinosa i poreza sve u sferi proizvodnje“.

On je rekao da URA namjerava da uključi sve građane, civilni sektor i političke subjekte čija je orjentacija slična građanskoj i evropskoj orjentaciji URA i da treba objediniti snage.

Prema riječima Rakčevića, treba da dođe do prekida ove, kako je rekao, sunovratne politike. „Mi sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) nećemo ni prije ni poslije izbora i važno je da dođe do promjena“.

„Objedinjavanje ostrva slobode je potrebno. Omiljena mantra vlasti je da je opozicija posvađana, ali ta floskula nije tačna. URA ima dobru saradnju sa Demosom Miodraga Lekića, i sa Demokratama. Ne treba Crnoj Gori politički avanturizam, već promjene i moramo gledati kako da dobijemo „rat“, a ne bitku za URA“, rekao je on.

Kako je kazao, cilj URA je da se konačno prekine politika u kojoj su „ribari ljudskih duša favorizovanjem berzanskih špekulacija uništili privredu“.

„Ne može se živjeti od prodavanja magle i kockarske ekonomije, niti se pričom o globalnim problemima i o evroatlanskim integracijama smiju zamagljivati problemi građana Crne Gore“, poručio je Rakčević.

Član Koordinacionog odbora URA, Milan Marković, koji je zadužen za oblast poljoprivrede, kazao je da se po izdvajanju budžeta države za poljoprivredu vidi koliko joj je stalo do te oblasti.

„Crna Gora izdvaja oko 15 miliona EUR, dok jedna mala Malta gotovo 20 miliona“, kazao je Marković.

Profesorica Tatjana Bečanović kazala je da ne želi da neko glasa za URA iz straha ili zbog vreće brašna. „Zajedno možemo politiku očistiti od prljavštine koja se u nju uvukla i napraviti je čistom i plemenitom zanimacijom“.

Član Koordinacionog odbora Miloš Konatar rekao je da se teško može govoriti o socijalno odgovornoj državi ako materijalno davanje za jednu četvoročlanu porodicu na mjesečnom nivou iznosi 103 EUR i ako i ono malo novca što imamo ne koristimo da damo onima kojima je potrebno, već „finansiramo propale projekte prijatelja ministara i Vlade, domaćih i stranih tajkuna“.

„Prvi korak je korektan socijalni karton. Deset godina se priča o tome, a ministarstvo nije sposobno da to uradi. Nevjerovatno je da imamo slučaj da ljudi koji voze automobile vrijedne desetine hiljada primaju materijalnu pomoć, a ne oni kojima je potrebno“, kazao je Konatar.

Potpredsjednik URA Dritan Abazović je kazao da su, iako URA ima pozitivan stav o NATO integracijama, dobrodošli svi oni koji misle suprotno, kao i da nema parlamenta koji može da donese pravednu odluku ukoliko nije izabran na slobodnim izborima.

Predsjednica Opštinskog odbora URA u Nikšiću, Rajka Glušica, rekla je da je njen motiv da, kao univerzitetski profesor, uđe u politiku nijesu benefiti, već želja da nešto promjeni.

„Ja se nadam da još ima takvih profesora i Nikšićana, koji će se pobuniti i reći dosta je više“, rekla je Glušica.

Portal Analitika