Politika

MEDOJEVIĆ: Demokratske strukture u zemlji i EU da spriječe eskalaciju sukoba

Đukanovićev izbor da nasiljem rješava političku krizu je doveo zemlju na ivicu građanskog rata, i vrijeme je da se sve demokratske strukture u zemlji, ali i u EU angažuju u sprečavanju eskalacije sukoba i mogućeg građanskog rata u koji Đukanović neodgovorno gura Crnu Goru. Svi moramo insistirati na demokratskom i političkom rješenju, a to je upravo ono što traži DF, kazao je predsjednik PzP-a Nebojša Medojević na konferenciji za štampu koju je organizovala Alijansa evropskih konzervativaca i reformista (AECR) u svom sjedištu u Briselu. Generalni sekretar AECR Daniel Hanan, koji je takođe bio na konferenciji, kazao je da je "jako zabrinut što su mirni protesti u Pogorici ugušeni prekomjernom upotrebom sile od strane sigurnosnih službi.”
MEDOJEVIĆ: Demokratske strukture u zemlji i EU da spriječe eskalaciju sukoba
Portal AnalitikaIzvor

- Zbog kontinuirane i organizovane krađe izbora, koja je već dokazana i registrovana u izvještajima i EK i State Departmenta i odbijanja Đukanovića da sprovede neophodne reforme izbornog sistema i odustane od krađe, Crna Gora se nalazi u političkoj krizi od 2012. Nakon pokradenih predsjedničkih izbora DF je bojkotovao Parlament i još tada zagovarao mirne, nenasilne, demokratske proteste. Ipak smo prihvatili sugestije EK da problem nepovjerenja i nelegitimnosti izbornog procesa rješavamo kroz institucije sistema, prije svega u Parlamentu i Pravosuđu, gdje je trebalo da se usvoje izmjene izbornih zakona i utvrdi politička i krivična odgovornost aktera izborne krađe - kazao je Medojević.

On je naveo da zbog javnog odbijanja da dozvoli bilo kakve istinske promjene, i zbog nastavljanja primjene sistema izborne krađe, višemjesečni rad u Parlamentu je doživio fijasko.

- Kontrolom Ustavnog suda Đukanović je uspio da iz usvojenih zakona izbace sve prethodno usaglašene i ugrađene mehanizme za prevenciju izbornih krađa. Tako da je danas Crna Gora zemlja u kojoj izborni sistem praktično nema zakonsku osnovu i faktički ne postoji. DF je zbog toga odlučio da se za svoje političke i demokratske zahtjeve za fer izborima, koje bi organizovala prelazna Vlada, izbori mirnim i demokratskim protestima, koji su prijavljeni u skladu sa zakonom. Nakon 21 dana neprekidnih mirnih protesta, Đukanović je odlučio da ih prekine silom i suprotno zakonu. Prebijani su i hapšeni poslanici koji su pružali pasivni otpor. Jedan član Predsjedništva DF je prebijen i zbog povreda hospitalizovan, a policija je koristila i suzavac i kriminalce obučene u uniformu policije, komunalne policije i drugih službi - rekao je Medojević.

On je naveo da je Đukanović suspendovao institucije, Ustav i zakone, i izveo državni puč.

- Čime je preuzeo kompletnu odgovornost za eskalaciju krize i nasilja. Reakcija građana na brutalnu primjenu sile prema mirnim demonstrantima je bila veličanstvena, i dan nakon policijskog divljanja, na ulice je izašlo oko 10.000 ljudi. Od toga trena ovo više nijesu protesti DF, već narodni bunt protiv diktatora i borba za osnovna ljudska prava - rekao je Medojević i dodao:

- Posebno se zahvaljujem AECR koji je odmah pomogao PzP-u kao punopravnom članu ove asocijacije, da se politički stavovi DF-a glasnije čuju u Briselu i da svi znaju da su naši zahtjevi demokratski i da mi želimo političko rješenje krize, formiranje prelazne Vlade koja bi organizovala fer izbore i tako riješila krizu mirnim, političkim sredstvima. Đukanovićev izbor da nasiljem rješava političku krizu je doveo zemlju na ivicu građanskog rata, i vrijeme je da se sve demokratske strukture u zemlji, ali i u EU angažuju u sprečavanju eskalacije sukoba i mogućeg građanskog rata u koji Đukanović neodgovorno gura Crnu Goru. Svi moramo insistirati na demokratskom i političkom rješenju, a to je upravo ono što traži DF. Fer i pošteni izbori su mimum civilizacijske zrelosti Crne Gore i to podržava sve veći broj građana. Zemlja kandidat za EU i NATO ne može dopustiti još jedne pokradene izbore, nezakonitu upotrebu policije protiv mirnih demonstranata i nasilje kao metod borbe sa političkim protivnicima - poručio je Medojević.

On je istakao da očekuje od kolega i AECR da obavijeste "sve sestrinske stranke o dubokoj i opasnoj političkoj krizi u Crnoj Gori, i o borbi demokratske opozicije protiv diktatora, koji je spreman da izazove građanski rat, samo da bi sačuvao nekontrolisanu vlast i svoj korumpirani sistem".

- Režim je već inicirao nasilje ubacivanjem grupa huligana koje su trebale da napadima na policiju isprovociraju upotrebu sile i suzavca. Činjenica da Policija nije privela nijednog od tih huligana koji je gađao policiju i koji su teško povrijedili 18 naših redara, dovoljno govori o tome ko je stvarni naručilac tog pokušaja izazivanja nasilja, tokom mirne i veličanstvene šetnje desetine hiljada građana u nedjelju uveče - poručio je Medojević.

Zabrinutost zbog upotrebe sile: Generalni sekretar AECR Daniel Hanan kazao je da je "jako zabrinut što su mirni protesti u Pogorici ugušeni prekomjernom upotrebom sile od strane sigurnosnih službi.”

-  Iako su redovni izbori sljedeće godine, molim sve odgovorne osobe i institucije, u ime AECR-a, da povrate povjerenje građanja u demokratske procese u Crnoj Gori. To povjerenje je u ovom trenutku strahovito narušeno. Rješenja ovakvih problema nalazila su se i prije, u slučajevima drugih postkomunističkih režima. Proces okruglog stola je model koji bi mogao poslužiti kao primjer svim političkim stranama, da sjednu zajedno i da dođu do prelaznog rješenja koje će jamčiti slobodne i poštene izbore  - kazao je Hanan.

- Čitavi ovaj proces nema veze sa borbom za vlast, već se radi o pokušaju povratka legitimnosti i povjerenja javnosti, kao I o garancijama da će politički proces biti pošten. PzP je moderna stranka desnog centra, koja je se snažno suprotstavlja korupciji, a zalaže se za slobodno tržište, za vladavinu prava, i za ulazak Crne Gore u euroatlanske integracije. Čitava AECR porodica baštini iste te vrijednosti - rekao je

Portal Analitika