Zanimljivosti

Ispravka netačne vijesti označene kao PSEUDONAUKA

Trljanje lukom po vratu neće poboljšati rad štitne žlijezde

Ovaj tekst je demanti, ispravka netačnih navoda - naslov i tekst su promijenjeni, odgovaraju činjenicama i prezentirani su na način da se uoči da je izvršena ispravka prethodno netačnih navoda.

Ispod demantija naveden je stari tekst prenijet iz regionalnih medija, naslov NETAČNI ORIGINALNI TEKST - OZNAČEN KAO PSEUDONAUKA je boldovan i istaknut.

Tekst je ispravljen po proceduri koju navodi regionalna fact-checking organizacija Raskrinkavanje.ba

Trljanje lukom po vratu neće poboljšati rad štitne žlijezde Foto: UGC
Autor
Autorka
Portal AnalitikaIzvor

TAČNA VIJEST - ŠTA SU ČINJENICE

Dijagnoza i liječenje hipotireoze: Hipotireoza se dijagnosticira krvnim testovima, ultrazvukom ili skeniranjem pomoću radioaktivnog joda za testiranje funkcije štitnjače, navedeno je učlankuHealthlinea iz jula 2017. godine. Kako bi dijagnosticiralo stanje, ljekar može uraditi krvne pretrage za mjerenje nivoa hormona koji stimulira rad štitnjače (engl. thyroid stimulating hormone, TSH) i hormona štitnjače. Visok nivo TSH-a i nizak nivo tiroksina mogu značiti da je štitna žlijezda nedovoljno aktivna. Ovi nivoi mogu ukazivati na to da žlijezda hipofiza oslobađa više TSH-a kako bi pokušala da stimuliše štitnu žlijezdu da proizvodi svoje hormone.

Glavni tretman za hipotireozu jeste uzimanje hormona štitnjače u tabletama. Važno je pravilno odrediti dozu, jer uzimanje previše hormona štitnjače može uzrokovati simptome hipertireoze.

Dakle, hipotireozu dijagnosticira liječnik i za ovo stanje postoji terapija u vidu hormona koji se uzimaju u tabletama.

Je li luk lijek?

Google pretragane daje rezultate koji bi potvrdili da postoje vjerodostojni izvori ili istraživanja koja dokazuju da trljanje lukom ima bilo kakav uticaj na stanje i funkciju štitne žlijezde.

Crveni lukbogat je antioksidansima i hranjivim materijama poput selena i vitamina C te ima probiotička svojstava. Premaistraživanjuiz 2018, luk djeluje protiv parazita i mikroba u probavnom sistemu, navedeno je učlankuportala Healthline.Studijapod nazivom “Povezanost između unosa luka ishranom i subkliničke hipotireoze kod odraslih: studija zasnovana na populaciji iz područja bogatog jodom” iz jula 2021. pokazala je da je česta konzumacija luka obrnuto povezana sranim, blagim oblikom hipotireoze (SCH)kod odraslih žena iz područja bogatih jodom. Dakle, ispitanice koje su konzumirale više luka imale su manje SCH vrijednosti. Ovi rezultati dobijeni su na osnovu konzumacije luka, ne na osnovu nanošenja na kožu.

Naglašeno je da su potrebna dalja istraživanja kako bi se istražila uočena uzročna veza.

Shodno navedenom, tvrdnju da se funkcija štitnjače može popraviti trljanjem crvenog luka po vratu prije spavanja ocjenjujemo kaopseudonauku.


LAŽNA VIJEST - PRVOBITNO OBJAVLJENI TEKST


Napomena

U tekstu ima više netačnih navoda koji se smatraju pseudonaukom

Netačan je navod da crveni luk liječi štitnu žlijezdu

Netačna je informacija i uputstvo da "Prije odlaska na spavanje, glavicu crvenog luka presiječete na pola tako da iz obje polovine može da se iscijedi sok i tim komadima izmasirati vrat na području štitne žlijezde."

Takođe ne može se ocijeniti tačnom ni  informacija da je crveni luk poznat kao efikasan čistač krvi, "ubica" bakterija i bacila, ali tu se djelotvornost crvenog luka ne završava. Netačna je informacija i predstavlja pseudonauku da  je ugledni ljekar iz Sankt Peterburga Igor Knjazkin naveo da je odličan saveznik u borbi protiv problema sa štitnom žlijezdom, pa je zapisao i kako bi trebalo da se koristi u te svrhe.

Pseudonauka je i obmana, navođenje čitalaca na pogrešne zaključke uputstvom da "uveče, prje odlaska na spavanje, glavicu crvenog luka presiječete na pola tako da iz obje polovine može da se iscijedi sok. Dovoljno je da tim komadima laganim, kružnim pokretima izmasirate vrat na području štitne žlijezde i ostavite da sok djeluje tokom čitave noći. On će, tvrdi Knjazkin, na prirodan način podstaći funkciju ovog endokrinog organa u šta ćete se, dodaje, vrlo brzo uvjeriti."

Izvor  i foto: novosti

Portal Analitika