U toku je sprovođenje javne rasprave o prijedlogu Plana davanja koncesija za korišćenje vodotoka za izgradnju malih hidroelektrana u Crnoj Gori za 2016. godinu.
Ministarstvu ekonomije su dostavljene dvije inicijative kojima je iskazana zainteresovanost za pokretanje postupka davanja koncesije na tri vodotoka.
U ovoj fazi inicijalnog planiranja davanja koncesija neophodno je, smatraju u Green Home-u, uključivanje lokalnog stanovništva kako bi bili upućeni u planove realizacije projekata u njihovoj sredini.
“Uključivanje lokalnog stanovništva je neophodno i pri definisanju tehničkog rješenja i pri definisanju količina vode i dijela vodotoka koji se treba koristiti, a posebno iz razloga nepostojanja zvaničnog katastra vodotoka. Njihovo uključivanje je veoma važno i sa aspekta transparentnosti procesa. Ovim putem upućujemo apel lokalnom stanovništvu da dostavi komentare na gore navedeni prijedlog Plana“, saopšteno je iz te organizacije.
Takođe, neophodno je, smatraju, formiranje stručnog tima koji će činiti predstavnici institucija nadležnih za oblasti energetike, energetskog sistema, upravljanja vodama, hidrologije, zaštite životne sredine i prostornog planiranja čiji bi bio zadatak ocjena pristiglih zahtjeva/inicijativa kako bi se u Plan davanja koncesija uvrstili samo oni vodotoci na kojima će postojati najveća mogućnost realizacije projekata malih hidroelektrana sa svih aspekata a ne samo sa energetskog.
“Formiranje ovog stručnog tima između ostalog omogućiće i obezbjeđivanje međusektorskog transparnetnog procesa realizacije pojekata malih hidroelektrana“, navedeno je u saopštenju.
Za vodotoke koji su dati u ovom prijedlogu Plana koncesija, dodaju u Green Home-u, ne postoje adekvatne podloge u prvom redu ekološke, kao i podloge koje se odnose na trenutno korišćenje voda u druge namjene, što je bio slučaj i sa Planom koncesija za 2015. godinu.
U toj NVO smatraju i da planiranje dodjele koncesija odnosno planiranje izgradnje mHE treba vršiti u skladu sa potrebama za energijom u određenom region.
"Takođe ističemo da nije urađena analiza koja bi pokazala koje su potrebe za električnom energijom u pojedinim oblastima na sjeveru Crne Gore na osnovu koje bi se vršilo davanje koncesija odnosno vodotoka na korišćenje koncesionarima. Obzirom da su definisana tri cilja energetske politike i jedan od njih je sigurnost snabdijevanja i održivi energetski razvoj koji je detaljno opisan u nacionalnom akcionog planu za obnovljive izvore energije, mHE se moraju posmatrati kao distribuirani izor energije jer bi se na taj način obezbijedila lokalna autonomija u energetkom smislu, sigurnost napajanja potrošača kao i smanjenje gubitaka električne energije u prenosnom sistemu“, stoji u saopštenju.
Dodjela koncesija se, naglašavaju u toj NVO, i dalje planira bez akcionog plana za sprovođenje Strategije razvoja energetike Crne Gore do 2030.
"Da bi izgradnja malih hidroelektrana bila održiva moraju se riješiti svi postojeći problemi kao što su u prvom redu nepostojanje vodoprivrednih osnova, katastra vodotoka sa ekološkim i energetskim karakteristikama i Plana razvoja malih hidroelektrana, naime ova pitanja predstavljaju osnovnu barijeru održivom razvoju malih hidroelektrana u Crnoj Gori, stoga sve buduće tenderske procedure i dodjele koncesija treba stopirati do trenutka rješavanja ovih problema“, zaključeno je u saopštenju.