Društvo

SPAIĆ: Stigmatizacija i kršenje principa

Demonstracije Demokratskog fronta koje su prošle subote, nakon napada huligana na policiju ispred zgrade parlamenta, okončane brutalnim nasiljem na podgoričkim ulicama - u medijima su prerasle u specijalni rat koji je još jednom u zapećak bacio etički kodeks i u pitanje doveo profesionalizam medija.
SPAIĆ: Stigmatizacija i kršenje principa
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Konstatujući da je Specijalna antiteroristička jedinica nasilno razbila proteste, dnevne novine „Dan“, pozivajući se na društvenu odgovornost, objavile su imena i ostale lične podatke i fotografije dijela pripadnika ove jedinice. Naveli su i da su pojedini SAJ-ovci već osuđivani za prebijanje građana.

Profesorica sa Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore Aneta Spaić ocijenila je za Pobjedu da je objavljivanje imena i fotografija pripadnika specijalne antiterorističke jedinice u kontekstu u kojem je to uradio ,,Dan“ kršenje osnovnog principa prezumpcije nevinosti.

- Riječ je o kršenju ustavnog principa, na taj način i osnovnih etičkih vrijednosti i principa dužne novinarske pažnje. Objavljivanje fotografija i imena pripadnika ove jedinice, za koje se ne potvrđuje da su bili učesnici skupa, neprihvatljivo je i može se tumačiti i kao ometanje istražnog postupka koji vode Tužilatvo i policija. Nažalost, nije ovo prvi put da mediji u Crnoj Gori preuzimaju ulogu državnih institucija - rekla je Spaić.

Ona smatra da su i same institucije dijelom odgovorne za ovakvo neprofesionalno ponašanje medija jer ćutanjem i međusobnim prebacivanjem odgovornosti sa jednih na druge, ostavljaju prostor medijima za kampanjaško izvještavanje.

Opširnije u Pobjedi...

Portal Analitika