
On je na radnom doručku sa predstavnicima medija objasnio da je naša zemlja, samo od 2013. godine, kada je riječ o građevinskim dozvolama, napredovala sa 176. na 91. mjesto.
„Reforme u oblasti građevinarstva se sprovode u kontinuitetu od 2008. godine, tj. od usvajanja Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata. Do početka reforme 2008. godine, investitor je prolazio kroz 31 proceduru, a samim tim i kroz 31 organ odnosno instituciju prilikom izdavanja dozvole. Prema trenutnom zakonskom rješenju investitor prolazi kroz dvije procedure – izdavanje urbanističko-tehničkih uslova i građevinske dozvole“, rekao ministar.

Gvozdenović je istakao da se sada primjenjuje tzv. „jedan šalter“ što znači da se investitor za izdavanje dozvole obraća samo jednom organu – onom koji izdaje dozvolu, bilo da je riječ o ministarstvu ili opštini.
„Od uvođenja sistema „jedan šalter“ Ministarstvo vrši monitoring nad radom lokalnih uprava. takođe, kako prema važećem zakonskom rješenju, lokalne uprave izdaju 95 odsto građevinskih dozvola, Ministarstvo je sprovodilo i edukaciju službenika zaposlenih u lokalnim organima na radionicama organizovanim tokom 2014. i 2015. godine u cilju sprovođenja pomenutog sistema na jedinstven način na teritoriji Crne Gore i to je prepoznato u najnovijem Doing Business izvještaju“, objasnio je ministar.
On je dodao da je plan da se uđe u „klub 50“, kako bi Crna Gora bila još konkurentnija na tržištu, te uvođenje e-dozvola, to jeste elektronskog poslovanja.
Danilo Gvozdenović, generalni direktor Direktorata za građevinarstvo, kazao je da su se, osim skraćenja procedura i uvođenja „jednog šaltera“, reforme koje su sprovođene odnosile na veću efikasnost i ekonomičnost u izdavanju dozvola.
„Tako su, Izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata iz 2013. godine, ukinute takse za izdavanje dozvola, ali i skraćeni rokovi za izdavanje istih. Istim izmjenama Zakona iz 2013. predviđeno da se za 30 dana izdaju urbanističko-tehnički uslovi, a takođe za svega 30 dana i građevinska dozvola (osim za objekte za koje je potrebna strateška procjena uticaja na životnu sredinu) – dakle ukupno dva mjeseca, dok su rokovi za izdavanje UTU i građevinske dozvole npr. 2009. u praksi iznosili 281 dan“, objasnio je on.
Gvozdenović je istakao da je Crna Gora jedina država na Balkanu koja pruža potpunu „javnost podataka“.
Iz Ministarstva za održivi razvoj i turizam su kazali da je na nivou Crne Gore u 2015. godini, zaključno sa trećim kvartalom, ukupno izdato 665 građevinskih dozvola. Takođe je objašnjeno da je u posljednjih četiri godine vrijednost investicija u visokokvalitetni turizam bilježila evidentan rast.
„Najveći efekat se ostvario u 2014. godini gdje je vrijednost investicija iznosila 74.323.764 eura, što predstavlja porast za više od 50 odsto u odnosu na prethodni period“, zaključeno je iz Ministarstva.
K.Ć.