Društvo

Uljarević i Muk: Vladavina prava ili sile?

Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Institut Alternativa (IA) cijene da jučerašnje saslušanje komandanta Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) Radosava Lješkovića pred Tužilaštvom predstavlja školski primjer opstrukcije pravde, opstrukcije istrage i svojevrsne zloupotrebe službene dužnosti.
Uljarević i Muk: Vladavina prava ili sile?
Portal AnalitikaIzvor

"Ako Lješković ne zna ko je od pripadnika SAJ-a, jedinice kojom komanduje, brutalno prebio građanina Miodraga Mija Martinovića i uništavao njegovo vozilo i ako ne zna koja su dva specijalca bila sa njim u “hameru” onda on mora biti hitno smijenjen. Ako Lješković ne bude smijenjen ili se u međuvremenu “ne prisjeti” tih bitnih činjenica, onda je to direktna odgovornost Slavka Stojanovića, direktora Uprave policije koji ga je postavio i koji, shodno tome, odgovara i za njegov rad. U konačnici, ako ni Stojanović nije spreman da preuzme odgoornost, onda je odgovoran ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević kao njegov nadređeni", kazali su Daliborka Uljarević, izvršna direktorka CGO i Stevo Muk, predsjednik UO IA.

Naglašavaju da država u kojoj jedan građanin može biti brutalno prebijen od strane specijalaca bez prepoznatljivih lica i imena, a čije starješine kroz primjenu zakona ćutanja pokušavaju prikriti taj zločin, je država u kojoj ne stanuje vladavina prava i u kojoj je svaki njen građanin bezbijedonosno ugrožen.

"U ovom trenutku u Crnoj Gori nema većeg ispita za istražne i pravosudne organe od utvrđivanja krivično-pravne i druge odgovornosti za zločin nad Martinovićem, ali i pokušaje prikrivanja istog i pored dokaza koji su šokirali crnogorsku javnost. Naravno, cio slučaj ne može ostati van domena politike, a neophodnost utvrđivanja političke odgovornosti nameće se kao logična, iako u Crnoj Gori, na žalost, nemamo tu praksu", kazali su Uljarević i Muk.

Portal Analitika