Prema podacima Eurostata, na koje se poziva nevladina organizacija Euromost, od početka godine do kraja septembra, 3.670 građana Crne Gore zatražilo je azil u zemljama Evropske unije, od čega 88 odsto u Njemačkoj.
Iz te zemlje bi u narednim sedmicama trebalo da počne deportacija naših građana kojima su odbijeni zahtjevi za azil, jer je 1. novembra počela primjena novih pravila o dodjeli tog statusa nakon proglašenja Crne Gore zemljom bezbjednog porijekla.
Složeno pitanje
Vuksanović je u izjavi za Pobjedu podsjetila da je Crna Gora nakon 2006. godine pristupila uređenju vraćanja i prihvatanja osoba koje nezakonito borave u drugoj državi kroz zaključivanje sporazuma o readmisiji, uključujući i Sporazum o readmisiji između Crne Gore i Evropske zajednice, koji je potpisan 2007.
Prema njenim riječima, Vlada je 2011. godine donijela Strategiju reintegracije lica vraćenih na osnovu Sporazuma o readmisiji 2011-2015. i formirala Koordinaciono međuresorsko tijelo za praćenje reintegracije povratnika.
- Efikasna politika reintegracije povratnika, koja podrazumijeva adekvatno planiranje i koordinisano učešće svih relevantnih subjekata do danas nije zaživjela. Nijesu uspostavljeni održivi mehanizmi podrške i reintegracije povratnika. Rad koordinacionog tijela nije dovoljno vidljiv. Lokalne samouprave ne usvajaju godišnje operativne planove za reintegraciju povratnika, dijelom i zbog nedostatka finansijskih sredstava – objasnila je Vuksanović.
Ona je upozorila da je pitanje reintegracije povratnika veoma složeno i podrazumijeva pružanje posebne podrške u ostvarivanju prava na socijalnu zaštitu, obrazovanje i zapošljavanje.
(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)
Izvor: Pobjeda
Foto: thevoicetimes.com