Publika će do 6. decembra biti u prilici da se kroz posebno koncipiranu postavku upozna sa važnim elementima grafičkog oblikovanja i specifičnim tehnikama koje umjetnik koristi u svom radu.
Kako se navodi u najavi, izložba čija je kustoskinja Ljiljana Zeković podijeljena je u dva segmenta: jedan obuhvata likovna ostvarenja umjetnika (slike, grafike) nastala tokom posljednje dvije decenije, dok drugi obuhvata ostvarenja iz oblasti grafičkog oblikovanja, kao posebno važnog segmenta koji prezentuje višedecenijski rad umjetnika na likovnoj i grafičkoj opremi knjiga, kataloga, plakata, časopisa, novina, povelja, diploma, kalendara.
- U ovom prostoru dostupnom samo izabranima, Mile Grozdanić je smjestio svoj Univerzum, u kome uporedo egzistiraju arhetipske slike podsvjesnog i slike novog doba koje počivaju na dostignućima savremene civilizacije. Grozdanićevo stvaralaštvo u oblasti grafičkog dizajna karakterišu inovativna idejna promišljanja koja je umjetnik kroz različite forme izraza dosljedno primjenjivao u svom likovnom opusu, a koja se odnose na spoznajnu i intelektualnu širinu, komunikaciju i respektabilan odnos prema tekovinama civilizacijskog naslijeđa, neposredno iskustvo u štamparskoj industriji i otvorenost prema novim tehnološkim dostignućima - praćenjem promjena nastalim evolucijom savremenog dizajna. Međutim, u kontekstu odnosa prema digitalnim tehnološkim postupcima, Grozdanić smatra da svaki kreativni stvaralac treba da ih koristi u razvijanju vlastitih idejnih promišljanja i tehnoloških inovacija, ali da prije svega treba da bude umjetnik koji se rukovodi regulama samosvojnog stilskog izraza koji podrazumjeva visok stepen likovne, odnosno crtačko-slikarske kulture - zapisala je istoričarka umjetnosti Ljiljana Zeković u tekstu u monografskom katalogu "Mile Grozdanić - Misterija civilizacijskog koda".
Mile Grozdanić rođen je 1942. godine u mestu Ponori u Hrvatskoj, a sa porodicom je preselio u Beograd 1954. Po završetku srednje Grafičke škole u Beogradu 1961. godine, odjeljenje za ručni slog, zaposlio se u Izdavačkom zavodu "Jugoslavija" 1964. kao tehnički urednik. Radio je na poslovima uređivanja i realizacije različitih izdanja u umjetničkoj, koprodukcionoj i turističkoj redakciji. Godine 1967. upisuje studije grafike na Akademiji za likovne umetnosti u Beogradu, gdje je diplomirao 1972. godine. Nastavio je usavršavanje na Fakultetu likovnih umjetnosti na postdiplomskim studijama, koje uspješno završava 1974. godine. Radeći u Višoj pedagoškoj školi u Beogradu od 1978. godine u zvanju profesora, a na smjeru za grafičke urednike, stečena znanja i iskustvo prenosio je brojnim generacijama. Profesorski poziv u zvanju docenta nastavlja na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 1987. godine, gdje predaje predmete grafika i crtanje. Godine 1990. na istom fakultetu postaje vanredni, a od 1995. redovni profesor. Godine 1988. na tek osnovanom Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju formira smjer za grafički dizajn i od samog osnivanja predaje grafiku knjige, tehnološku obradu knjige i crtanje. Studijski je boravio na Bliskom istoku, u Africi, Evropi, Americi, a više mjeseci boravio je u Firenci, Parizu, Amsterdamu, Londonu, Njujorku, Moskvi. Autor naslova "Put do knjige" u kojoj je obrazloženo više od 650 pojmova koji se odnose na stvaralaštvo "najvećeg djela ljudskog duha" - knjige, a njegovi primjerci nalaze se u Ruskoj nacionalnoj biblioteci u Sankt Peterburgu, Gutenbergovom muzeju u Majncu, Nacionalnoj biblioteci u Vašingtonu, Nacionalnoj biblioteci u Tokiju, Aleksandrijskoj biblioteci.