"Ako im naša dva mandata bude trebala dobiće tehničku podršku, jer u koaliciju ne možemo, niti želimo. Cilj je da se izbjegne ponavljanje izbora. Što se tiče HDZ-a, vrh stranke je za to da toj ekipi predvođenoj Tomislavom Karamarkom nećemo pomagati", kaže anonimni izvor iz vrha HDSSB-a.
Poznavajući odnos stvarnog HDSSB-ovog šefa Branimira Glavaša i Karamarka ovakav je stav očekivan. Osim toga, HDSSB ne želi prijevremene izbore jer strahuju da bi na njima mogli da ostanu i sa manje od trenutna dva mandata. Iako su nezadovoljni rezultatom, predsjednika stranke Dragana Vulina neće smjenjivati.
To je potvrdio još u izbornoj noći i sam Glavaš, koji i dalje vuče sve ključne poteze.
Međunarodni sekretar Hrvatske demokratske zajednice Miro Kovač kaže da će se otvoriti razgovori da drugim strankama kako bi se sastavila vlada.
"Nije vrijeme za razgovore i spekulacije o funkcijama, već o programima", rekao je Kovač i dodao da je dvije trećine građana glasalo za promjene.
Kovač je izrazio uvjerenje da će HDZ uskoro imati podršku većine poslanika u Saboru i najavio skore razgovore vrha HDZ i Mosta rekavši da je uspostavljen kontakt.
Upitan kako tumači to što je HDZ-u prije objave službenih rezultata pobjedu čestitao premijer Srbije Aleksandar Vučić, a poslije i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, Kovač je rekao da su sve strane agencije javile o pobjedi HDZ, pa je Vučićeva čestitka bila "logična".
HDZ će, kako je rekao, ako formira vlast, voditi "kooperativnu politiku, a ne politiku konfrontacije" prema susjedima, pa i prema Srbiji.
Prema najnovijim rezultatima nedjeljnih izbora, vodeće koalicije okupljene oko HDZ i SDP imaju približan broj mandata, a obije su najavile pregovore s Mostom o formiranju vlade, jer to ne mogu samostalno.
Koalicija oko opozicione Hrvatske demokratske zajednice ima 59 mandata (56 plus tri iz dijaspore), a koalicija oko SDP 56, s tim da je još tri mandata osvojio Istarski demokratski sabor, koji je dio dosadašnje vladajuće koalicije.
Za formiranje vlade potrebna je podrška većine poslanika, odnosno njih najmanje 76.
Treća politička snaga u zemlji je regionalna stranka Most s čak 19 mandata koja bi, nagađa se, u pregovorima mogla da traži premijersko mjesto.
Uz IDS koji je osvojio tri mandata, po dva imaju koalicija zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića i stranka osuđenog za ratne zločine Branimira Glavaša - Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje, a po jedan Živi zid i koalicija Uspješna Hrvatska.
Osam poslanika imaju i predstavnici nacionalnih manjina, od kojih tri srpske i to ponovo iz Samostalne srpske demokratske stranke. Spekuliše se da je SDP koalicija već pridobila sedam manjinaca, među kojima su troje članovi neke od stranaka vladajuće koalicije i tri srpska poslanika.
Konačne rezultate Državna izborna komisija trebalo bi da objavi tek iduće sedmice, jer izbori moraju da se ponove na sedam mjesta. Iz kabineta hrvatske predsjednice saopšteno je da će tek po objavljivanju zvaničnih rezultata predsjednica pozvati čelnike stranaka na konsultacije o novom mandataru.
Izvor: rts.rs