U analizi koja obuhvata period od 2008. do danas, koju je nedavno objavio MUP, navodi se podatak da su opštine i lokalna preduzeća čiji su osnivači zapošljavale početkom ove godine čak 11.778 radnika, što je za 448 više nego u istom periodu prošle godine. U analizi se navodi da najviše zaposlenih ima Podgorica 2.698, Nikšić 1099, Budva 1095, Pljevlja 833, Bar 822, Berane 609, a Andrijevica 103. Istovremeno, od 2008. do danas opština Ulcinj je zaposlila 175 radnika, a Berane 118. Na opštinama je da svaka pojedinačno odrede optimalan broj radnika, ali je jasno da u lokalnim samoupravama, Opštine moraju stabilizovati lokalne javne finansije kroz povećanje efikasnosti rada i racionalizaciju troškova poslovanja, smatraju u Zajednici opština shodno evropskim standardima, kako podsjećaju u analizi, ne treba da radi više od 10.000 radnika, odnosno da je višak skoro 1.800 radnika.
I u Zajednici opština smatraju da se lokalne finansije moraju stabilizovati. - Opštine moraju dati snažan doprinos stabilizaciji lokalnih javnih finansija kroz povećanje efikasnosti rada i racionalizaciju troškova poslovanja. Na lokalnom nivou je neophodno, između ostalog, sačiniti plan optimizacije broja zaposlenih u lokalnim samoupravama, shodno obavezama iz Plana unutrašnje reorganizacije javnog sektora koji je usvojila Vlada Crne Gore jula 2013, a kojim se planira smanjenje broja zaposlenih 10 odsto do kraja 2016. godine - kažu u ZO. Višak zaposlenih jedan je oduzroka koji su doveli do teškog stanja u opštinskim finansijama. - Zato se optimizaciji i smanjenju broja zaposlenih na lokalnom nivou mora hitno pristupiti kao i racionalizaciji drugih troškova - kažu u Zajednici opština.
Mora se naći model povezivanja penzijskog staža službenicima i namještenicima zaposlenim u organima opština koje su zaključile ugovor o reprogramu poreskog duga, a koji mogu da ostvare pravo na penziju, odnosno dobrovoljno prekinu radni odnos u organima lokalne uprave. - Ovaj model je, u koordinaciji Ministarstva finansija i Ministarstva rada i socijalnog staranja, odnosno Fonda PIO, Poreske uprave i opština dogovoren, pa se vrlo brzo može očekivati da opštine u kojima postoji višak zaposlenih ovaj problem počnu rješavati. Ovo tim prije ako se ima u vidu činjenica da opštine, shodno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu Crne Gore, imaju mogućnost da koriste državne garancije za refinansiranje neizmirenih obaveza i realizaciju socijalnih programa pri rješavanju problema viška zaposlenih - objasnili su iz Zajednice. U Ministarstvu finansija kažu da oni nijesu adresa za utvrđivanje viška zaposlenih u opštinama. - Opština je samostalna u vršenju poslova lokalne samouprave. Planom unutrašnje reorganizacije javnog sektora i obaveze preuzete potpisivanjem ugovora o reprogramu poreskog duga većina opština je u obavezi da donese Plan racionalizacije broja zaposlenih kojim će utvrditi dinamiku rješavanja viška zaposlenih u organima lokalne uprave, javnim službama, ustanovama, privrednim društvima i javnim preduzećima čiji je osnivač opština – podsjetili su iz ovog Vladinog resora.
Pobjeda