Crna hronika

BIJELO POLJE: Svjedočenjem očeva inficiranih beba nastavljeno suđenje ljekarima - Knežević: Sve je moglo da se spriječi

Očevi pet inficiranih beba u Bijelom Polju, od kojih je jedna umrla, tvrde da su na odjeljenju vladali nehigijenski uslovi. Ispričali su da je porođaj kod svih pet majki protekao u najboljem redu, a bebe rođene zdrave sa svim zadovoljavajućim parametrima. O problemima koji su nastajali ljekari, kako navode svjedoci, nijesu ih informisali, samo su tražili da šalju krv na analizu u privatne laboratorije. To su u svojstvu svjedoka kazali na jučerašnjem suđenju protiv optuženih ljekara Tomislava Jeremića, Hake Tahirović, Zvonka Puletića i Jele Cimbaljević koji odgovaraju zbog krivičnog djela protiv zdravlja ljudi.
BIJELO POLJE: Svjedočenjem očeva inficiranih beba nastavljeno suđenje ljekarima - Knežević: Sve je moglo da se spriječi
Portal AnalitikaIzvor

Otac preminule bebe Slaviša Knežević ispričao je sudskom vijeću kako mu se supruga, samo dan nakon što se porodila, požalila da sa njihovim sinom nešto nije u redu. Kazala je da mu je zapušen nos i da teško diše. Ispričao je da od osoblja bjelopoljske bolnice nije mogao saznati šta se konkretno dešava sa njihovim sinom i dodao da je otpusne liste i istoriju bolesti tek dobio u Vrhovnom državnom tužilaštvu. Kako je naveo, nakon saznanja da je njegov sin preminuo, pitao je dr Dragaša da li treba da se uradi obdukcija, ali nije dobio nikakav odgovor. Prema riječima svjedoka, ljekar Dragaš mu je kazao samo da treba da sačeka da preuzme tijelo. - Zahvaljujući mojoj upornosti došlo je do ovoga. Mislim da je sve moglo da se spriječi, da se reagovalo nakon druge pa i treće bebe, moje bi dijete danas bilo živo - kazao je Knežević.

Knežević je podsjetio da je njegova žena 8. novembra prošle godine rodila zdravo muško dijete. Drugog dana je dr Cimbaljević preporučila da se urade dodatne analize u privatnoj laboratoriji. Kako je kazao, poslije toga usljed žutice beba je smještena na neonatologiji. Ispričao je kako je od supruge saznao da dijete nije pregledao pedijatar nakon porođaja, već da je to učinjeno tek dva dana nakon rođenja. Takvu izjavu negirala je dr Jela Cimbaljević i naglasila da je beba Kneževića pregledana 9. novembra, za što postoji dokumentacija. Da su se i ostala djeca rodila zdrava, potvrdili su i ostali očevi.

Između ostalih i Vučić Rakonjac. Prema njegovim riječima, nakon dva dana od rođenja po preporuci pedijatra beba je premješena na neonatološko odjeljenje, a trećeg – popodne, supruga mu je javila da je beba loše i da mora da se šalje za Podgoricu. - Nijesam ni od kog mogao da dobijem informaciju o čemu se radi. Čak ni dr Lidija Banjac u KCCG nije rekla šta je sa bebom, već da će uraditi sve da ona bude dobro -kazao je Rakonjac. On je dodao da je jedinu komunikaciju imao sa dr Cimbaljević koja mu je pojasnila da je dijete u lošem stanju zbog visokog nivoa CRP-a. Takođe je naglasio da nije povjerovao u tvrdnje ljekara u Podgorici da je dijete dobilo infekciju od majke prilikom porođaja. - Nijesam povjerovao, jer su nalazi i redovne kontrole tokom trudnoće pokazivale na odlično zdravstveno stanje moje supruge –istakao je Rakonjac.

I Predrag Karišik ispričao je skoro istu verziju događaja koji su zadesili i njegovu porodicu. Ni on, kako tvrdi, nije bio upućen šta se događa sa njegovom bebom. Karišikova supruga porodila se 6. novembra i sve je bilo u najboljem redu. Dva dana kasnije javila se iz bolnice žaleći se da je beba dobila temperaturu. - Tada sam upoznao dr Cimbaljević i po njenoj preporuci odnio sam nalaze krvi u privatnu laboratoriju na analizu, jer iste nijesu radili u bolnici. Međutim, već sljedećeg dana beba je morala hitno za Podgoricu, a mi kao roditelji nijesmo bili upućeni o čemu se radi - kazao je Karišik. On je kazao da je bebu prilikom posjete u KCCG zatekao u lošem stanju i sa velikim hematomom na glavi, koji je kasnije odstranjen. Ljekari u Podgorici kazali su mu da ne znaju uzrok takvog stanja njegove bebe. - Kada sam se u KCCG interesovao za zdravlje mog djeteta rečeno mi je da je bebi u Bijelom Polju uključena troslojna terapija što ju je i spasilo, ali da se rizikovalo više nego što je bilo potrebno. Takvu sam informaciju dobio od dr Banjac i Lekić -kazao je Karišik.

I Eldin Salemović, otac bebe koja je bila najugroženija tokom infekcije, je kazao sudskom vijeću da je sam tok trudnoće i porođaja prošao u najboljem redu, ali da se nakon 24 sata od rođenja sina sve promijenilo. - Već sjutradan supruga me zvala da odnesem krv na analizu u privatnu laboratoriju jer nešto nije u redu sa bebom -ispričao je Salemović i dodao da je beba nakon dva dana prevezena u KCCG zbog lošeg stanja. - Tri sedmice smo proveli u Podgorici. Život bebe je deset dana visio o koncu, trpio je velike bolove i imao je rane po tijelu i glavi - kazao je Salemović. On je dodao da je nakon dva dana otišao u bjelopoljsku bolnicu da bi saznao od čega je oboljela njegova beba. - Nijesam uspio da saznam ni- šta o zdravstvenom stanju na- še bebe niti o uzrocima bolesti. Tada mi je direktor bolnice kazao da je beba u dobrom stanju -izjavio je Salemović. Na takvu njegovu izjavu dr Jeremić je odgovorio da to nije tačno.

Roditelji postavili ultimatum ministru zdravlja

Predrag Karišik je u ime roditelja inficiranih beba najavio sastanak sa ministrom zdravlja Budimirom Šegrtom koji će se održati danas u Bijelom Polju. - Mi ćemo se sastati i sa ministrom zdravlja da razgovaramo o suspenziji ljekara protiv kojih se vodi sudski postupak. Od tog razgovora zavisi da li ćemo stupiti u štrajk glađu, jer smo tako planirali da ukoliko ne dobijemo napismeno da su ljekari suspendovani, stupamo u štrajk glađu ispred opštine sa jasnim zahtjevom. Mi se pitamo da li je zakon u Crnoj Gori jednak za sve –kazao je Karišik pozivajući nadležne institucije da suspenduju ljekare

Pobjeda

Portal Analitika