Abiznis

Kostić: Napraviti strategiju upravljanja javnim dugom

Pred Crnom Gorom i crnogorskim javnim finansijama je jedan značajan projekat koji može da ozbiljno uzdrma stabilnost javnih finansija, ja se nadam da do toga neće doći i da se jednim značajnijim rastom crnogorske ekonomije može, i uz kontrolu javne potrošnje, upravljati tim rizikom kvalitetno, ocijenio je ekonomski analitičar Vasilije Kostić.
Kostić: Napraviti strategiju upravljanja javnim dugom
Portal AnalitikaIzvor

U Izvještaju Evropske komisije o napretku  konstatovan je rast  BDP-a, napredak u fiskalnoj konsolidaciji i unapređenju poslovnog ambijenta. U Izvještaju se napominje i da projekat autoputa može ugroziti fiskalnu održivost. Kostić je za Radio Antena M kazao da je Crna Gora odavno svjesna tog rizika.

“Ono što se tiče javnog duga takođe je to jedna opasnost za ukupnu crnogorsku ekonomiju i to je značajan izazov u budućnosti Crne Gore. To je latentna opasnost za ekonomiju države. Stalni rast duga može da bude vrlo opasno i da ostavi ozbiljne posljedice na našu ekonomiju. No dug treba posmatrati u kontekstu ukupnih dešavanja i u onoj mjeri u kojoj CG bude ostvarivala ekonomski rast i ukoliko stope rasta budu brže od rasta duga time se relativizuje opasnost duga po ukupne javne finansije", istakao je on.

Kostić dodaje da je vrlo važno da se održi likvidnost privrede i javnih finansija, i blagovremeno da se servisiraju kreditne obaveze kako se ničim ne bi ugrozio kreditni rejtig države.

"Nije problem rasta duga označen samo od međunarodnih institucija već i od domaćih aktera. Javni dug jeste opasnost, vjerujem da će dug i dalje rasti ali smatram da ne bi bilo zgoreg napraviti jednu strategiju upravljanja javnim dugom", naglasio je on.

Što se tiče napretka crnogorske ekonomije, Kostić vjeruje da će se on zadržati u ovoj i narednim godinama s obzirom na to da je zabilježena značajna stopa rasta u zadnjem kvartalu 2015. i da ona po svom intenzitetu obećava.

"Odnosno toliko je visoka, dakle oko 4%, da je realno pretpostaviti da se ona može zadržati na srednji rok imajući u vidu namjeravane investicije i oporavak pojedinih sektora crnogorske ekonomije", objasnio je on.

U ekonomskim kriterijumima Izvještaja o napretku se konstatuje i da je Crna Gora umjereno spremna za funkcionisanje tržišne ekonomije.

“Crna Gora je spremna za funkcionisanje tržišne ekonomije jer ima tržišne institucije. Šta znači umjereno spremna za funkcionisanje tržišne ekonomije, nije baš najjasnije budući da se u tržišnoj ekonomiji ili može ili ne može funkcionisati. Ako  se podrazumijeva da nemamo do kraja rayvijene tržišne institucije onda u jednom dijelu jesam saglasan sa tom ocjenom jer funkcionisanje i koordinacija tržišnog sistema jeste uslovljena razvijenim institucijama", zaključio je Kostić.

Portal Analitika