Takođe, kako dodaje, u dva navrata se u izvještaju naglašava zabrinutost da su pojedini aktivisti/kinje civilnog društva bili metom napada na ličnoj osnovi od strane lokalnih medija.
“Osim političkog konteksta, ukazuje se na probleme u saradnji Vlade i nevladinog sektora i stvaranja neophodnih preduslova za funkcionisanje ciivlnog društva. Činjenica je da se veći broj organizacija civilnog društva uključuje u pregovarački proces i izradu javnih politika, ali je takođe nerijetko prisutno i njihovo nezadovoljstvo tim učešćem. Generalno, konsultovanje civilnog društva ocijenjeno je negativno, uz napomenu da se mora poboljšati transparentnost ovog procesa. Kada je riječ o finansiranju projekata organizacija civilnog društva, navodi se da je postojeći sistem neefikasan, da se sredstava za projekte NVO umanjuju a važeci zakoni u ovom segmentu ne primjenjuju”, ističe se u saopštenju Novaković.
Prema njenim riječima, ovakvi navodi pokazuju da je EK osim prihvatanja formalnih pokazatelja i brojki o saradnji Vlade i civilnog društva, otpočela ozbiljno razmatranje suštine ove saradnje.
“Vjerujemo da nakon navedenih nalaza u izvještaju o napretku više nema prostora za negiranje ovakvih pojava koje ozbiljno ugrožavaju rad nevladinog sektora i predstavljaju prijetnju za njegovo dalje funkcionisanje i razvoj. Nadamo se da će Vlada ovoga puta ozbiljnije razmotriti nalaze koji se odnose na civilno drustvo i obezbijediti nesmetan rad nevladinim organizacijama i slobodu izražavanja aktivistima nevladinog sektora. U suprotnom, imamo osnov da sumnjamo u namjeru Vlade da ovakvom politikom trajno slabi nevladin sektor i njegov uticaj, te da će u tu svrhu i dalje koristiti sve raspoložive mogućnosti”, poručuje Novaković.
Foto: crna.gora.me