“Smatram da je jasno da konačni dogovor može biti samo u parlamentu. Navodim primjer Slovenije, gdje je nakon dvomjesečnih uličnih protesta novembar-decembar 2012. godine, smijenjena vlada Janeza Janše. U Crnoj Gori su tenzije veće, time i rizici, jer vlast DPS-a, u ovom ili prethodnim političkim konfiguracijama ima neprekinuti kontinuitet od četvrt vijeka. Pri brojnim ekonomskim i socijalnim problemima, korupciji i kriminalu koji, sudeći po predizbornim obećanjima, do sada ne bi trebalo da postoje, DPS je iscrpio i strpljenje i povjerenje velikog broja građana. Ostao je samo strah od gorega, kod nekih, a ni to kod mnogih, naročito mladih”, kazala je Kalezić u ragovoru za Dan.
Odgovarajući na pitanje da li očekuje da će nastavak protesta Demokratskog fronta rezultirati padom aktuelne i formiranjem prelazne vlade, Kalezić je kazala da po praksi evropskih država, kada jednoj vladi ne prođe u pola mandata više prijedloga sistemskih zakona, izvještaja, akata za projekte koje sama Vlada označava da su od strateškog interesa, podnosi se ostavka.
“Radi preispitivanja sopstvene pozicije i nastojanja da se ona ojača. Takva praksa u Crnoj Gori još nije ni počela. Zbog toga smatram da Vlada do kraja neće podnijeti ostavku, već će to biti neka forma prihvatanja sugestija EU za dijalog sa opozicijom. Konačno, očekujem da se formira prelazna vlada, sa nastojanjem sadašnje da zadrži ključne pozicije”, istakla je ona.
Izvor: Dan