Sedam osoba je uhapšeno danas u Belgiji zbog sumnje da su povezani sa terorističkim napadima u Parizu, saopšteno je u Briselu.
Govoreći pod uslovom anonimnosti, jedan zvaničnik je rekao da su dvojica od sedmorice napadača koji su poginuli u petak uveče u Parizu bili Francuzi iz Brisela, a jedan on njih je živio u naselju Molanbek Sen Žan.
Agencija AFP prenosi da su u napadima u Parizu učestvovala tri brata, od kojih je jedan u bjekstvu. Riječ je o bratu muškarca koji je iznajmio crni "folksvagen polo", prenosi stanica BFM.
Mediji prenose da je jedan od braće poginuo, drugi je uhapšen u Belgiji, a treći je u bjekstvu, ali nema detalja o tome ko je ko. Francusko Tužilaštvo je saopštilo da je on uspio je da pobegne iz pritvora i da je u toku potjera širom Evrope.
Francuski forenzičari identifikovali su tijelo još jednog napadača.
Vijesti da je Mostefe učestvovao u terorističkom napadu zatekle su njegove komšije u svakodnevnim, redovnim aktivnostima.
"Nije bio problematičan, ali je držao do sebe. Nijeste smjeli da ga provocirate, zato što ste znali da će znati da odgovori, ali nije bio neko ko traži probleme. Bio je miran, ne biste ga primijetili, nije se isticao", naveo je stanovnik Kurkurona koji nije htio da kaže svoje ime, prenosi B92.
Prema njegovim riječima, Mostefe je išao redovno u džamiju, ali nije važio za osobu koja je veoma ozbiljna što se tiče religije.
Smatra se da je Mostefai proveo nekoliko mjeseci u Siriji tijekom zime 2013./2014.
Policija je uhapsila njihovog oca i jednog brata i izvršila prestres njihove kuće, dok se treći brat još uvijek nalazi u bjekstvu.
Prema njegovim riječima, francusko-belgijski tim će istražiti povezanost sa napadima u Parizu.
On je dodao da je istražni tim iz Francuske već stigao u prijestonicu Belgije kako bi se pridružio potrazi za ljudima koji su učestvovali u terorističkim napadima u Parizu.
Napadači bili tinejdžeri, ID ih privlači propagandom
Svjedoci pokolja u Francuskoj tvrde kako su napadači koji su pucali po nevinim ljudima bili tek tinejdžeri, što pokazuje da su tehnike za regrutaciju Islamske države itekako učinkovite, piše britanski Gardijan.
U cijeloj tragediji, javnost je zgrožena izjavama svjedoka nasilja koji tvrde da su nekoliko napadača bili veoma mladi. Prema procjenama očevidaca neki od njih su imali tek 18 ili 15 godina. Interentom kruže šokantne fotografije tinejdžera koji barataju oružjem i ubijaju čovjeka za čovjekom.
Dosad, jedini napadač koji je idenfitikovan, Omar Ismail Mostefai, ima 29 godina, i nije sasvim jasno jesu li opisi ostalih terorista zaista ispravni. Ali, činjenica je da su se mnogi složili da su napadači bili veoma mladi i da su podložni ispiranju mozga od strane ID-a.
Ono što zabrinjava Evropu je što su ranije stranci izvodili terorističke napade, ali u posljednje vrijeme za njih su uglavnom odgovorni "domaći ekstremisti". I dalje nije poznato odakle su došli svi napadači u Parizu, ali to je vrlo bitno znati kako bi se predvidjele daljnje prijetnje po bezbjednost.
SAD i Francuska su dogovorile konkretne mjere
Sjedinjene Amerike Države i Francuska su dogovorile konkretne mjere protiv Islamske države. Te dvije države će pojačati napade na islamiste, javio je Pentagon.
"Islamska država je pokazala sklonost ka napadima na bilo koju članicu koalicije predvođene Amerikom, ali dosad nije bilo otvorenih i konkretnih prijetnji na račun SAD", dodao je Rods.