Tom prilikom će o postavci i autoru govoriti Ervin Dubrović, direktor Muzeja grada Rijeke, a zvanično će je otvoriti gradonačelnik Grada Rijeke Vojko Obersnel.
Radovi koji čine izložbu "In memoriam" nastali su između 1983. do 2014. godine, ali treba da se tretiraju kao cjelina.
- Pejoviću je važno proniknuti u bit svijeta, jednako kao i omogućiti razumijevanje biti svojega djela. Zato i riječku izložbu postavlja kao čvrstu, zaokruženu cjelinu, svojevrsnu ljudsku životnu dramu koja nije uvjetovana ni podnebljem ni osobitostima pojedine kulture, nego je opća, ljudska, i zato razumljiva i upečatljiva u različitim kulturnim kontekstima.
Iako naziv "In memoriam" zvuči kao posmrtna počast i ukazuje na svečan i dostojanstven ispraćaj, Pejovićev "In memoriam" uopće nije podsjetnik o smrti, uspomena na umrloga, a nije ni memento mori, zastrašujuća opomena smrtniku, nego jezgrovit i zbijen sažetak života, od početka do svršetka, od kolijevke do rake, od ovostranog do onostranog. Pejović naročito voli mitove i simbole, arhetipske oblike i simboliku brojeva. Cjelinu i tako ne možemo ni dosegnuti niti objasniti prepričavanjem i zbrajanjem, željom da obuhvatimo sve pojedinosti - zapisao je direktor Muzeja grad Rijeke Ervin Dubrović u katalogu ove izložbe.
Pavle Pejović rođen je 1950. godine u Orasima kraj Cetinja. Diplomirao na vajarskom odsjeku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Miše Popovića i kao student generacije dobio nagradu "Sreten Stojanović". Magistrirao je na istom fakultetu 1982. godine. Redovni je profesor na cetinjskom FLU Univerziteta Crne Gore od 1998. godine. Godinu kasnije biran je za redovnog člana Dukljanske akademije nauka i umjetnosti, a 2008. za člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, gdje je danas član predsjedništva i sekretar Odjeljenja umjetnosti CANU. Učestvovao je na velikom broju prestižnih grupnih izložbi u Crnoj Gori kao i u bivšoj Jugoslaviji, kao i na značajnim međunarodnim izložbama i simpozijima u svim evropskim gradovima od Moskve do Londona. Dobitnik je trideset prestižnih nagrada, među kojima i na XXI Oktobarskom salonu u Beogradu 1980. godine, V Bijenalu jugoslovenskog portreta u Tuzli 1983. godine, Cetinjskom salonu 1985. godine, Bijenalu "Milena Pavlović-Barili" u Požarevcu 1987. godine, Trinaestojulske nagrade 1994. godine, priznanja "Petar Lubarda" 2009. godine. Bio je predsjednik Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore od 1993 - 1998. godine. Od 2008. godine je na čelu Narodnog muzeja Crne Gore na Cetinju. Od 2009. ima status istaknutog likovnog stvaraoca. Živi i radi u Podgorici.
Izložbu organizuju Muzeja grada Rijeke i Saveza Crnogoraca Hrvatske, i biće otvorena za posjetioce do 28. novembra.