Politika

Jonica traži raspravu o dekriminalizaciji klevete

Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu na nekoj od narednih sjednica donijeće odluku o odr- žavanju konsultativne rasprave o izmjenama i dopunama Zakona o medijima, na koju će biti pozvan i ministar kulture Pavle Goranović. Akcija za ljudska prava tom tijelu podnijela je inicijativu o potrebi izmjena i dopuna ovog pravnog akta. U obrazloženju inicijative ova organizacija između ostalog je navela da je Evropska komisija u smjernicama za podršku slobodi i integritetu medija na Zapadnom Balkanu i u Turskoj od 2014. do 2020. godine iznijela očekivanje da parlamenti periodično procjenjuju stanje slobode medija, zakona i prakse u odnosu na niz osnovnih principa o „kvalitetu zakona“ i predlože i usvoje politiku i prijedloge zakona kojima bi se prevazišli nedostaci uočeni prilikom takve procjene.
Jonica traži raspravu o dekriminalizaciji klevete
Portal AnalitikaIzvor

Poslanica Socijalističke narodne partije Snežana Jonica ocijenila je na jučerašnjoj sjednici da bi pored ministra kulture Pavla Goranovića na raspravu trebalo pozvati i ministra pravde Zorana Pažina kako bi sagledali vraćanje klevete u Krivični zakonik.

- Moj prijedlog bi bio da se vratimo na početak priče za koju očigledno u određenom trenutku nijesmo bili spremni i sada se suočavamo sa posljedicama. Mislim da bi dobro bilo da sve relevantne subjekte, uključujući i one koji budu na konsultativnoj raspravi, pitamo ne samo o mogućim elementima izmjena zakona nego i o razlozima za i protiv dekriminalizacije klevete, kao i da sagledamo iskustva država u regionu i članica EU. Samo tako ćemo dobiti sveobuhvatan pogled na ovu temu –smatra Jonica.

Poslanica Pozitivne Azra Jasavić, koja je učestvovala u izradi Prijedloga izmjena i dopuna Zakona o medijima koji je HRA predstavila u junu, ukazala je na ovogodišnji Izvještaj EK o napretku koji, kako ocjenjuje, upućuje na to da je ovu regulativu potrebno mijenjati. - Neophodno je pojačati dužnu profesionalnu pažnju, zaštititi privatnost u medijima, ali prije svega pojačati standarde i uvesti samoregulaciju, jer bez kvalitetne samoregulacije nećemo imati ni profesionalnih standarda. Bez njih ćemo imati problem sa dezinfomacijama, a javnost ima pravo da zna, a ne može znati ukoliko novinari ne obavljaju profesionalno svoj posao – istakla je Jasavić, naglasivši da je stoga neophodno da zakonska regulativa dođe pod lupu parlamenta, stručne i laičke javnosti. Akcija za ljudska prava u inicijativi je podsjetila da pored izmjena i dopuna koje će doprinijeti usklađivanju Zakona o medijima sa praksom Evropskog suda za ljudska prava, predloženo je i osnivanje sveobuhvatnog fonda za medijski pluralizam, propisivanje postupaka i kriterijuma za transparentno oglašavanje države u medijima, kao i preciziranje prava novinara u odnosu na osnivače medija.

Pobjeda

Portal Analitika