Sve zvuči kao jedna velika, nezgodna video-igrica gdje vlada dominantan osjećaj „nepodnošljive lakoće“ eliminisanja protivnika. U suštini, moglo bi se reći da je koncept sličan, samo što ove sajber igre za posljedicu imaju stradanje stvarnih ljudi, od krvi i mesa. Sve ukazuje da kompjuterska borba postaje sastavni dio ili dopuna konvencionalnom ratovanju.
Nova era
- Svjedoci smo prethodnih godina da sajber prostor postaje sve popularniji medij za sprovođenje špijunaže, kriminalnih, pa i terorističkih aktivnosti – ocijenila je za Pobjedu Ana Rakočević, član CIRT tima - Direkcije za zaštitu od računarskih i bezbjednosnih incidenata na internetu u Ministarstvu za informaciono društvo i telekomunikacije.
Kako navodi, ne koriste samo teroristi internet da bi doskočili metama, već i vlade širom svijeta kroz sajber prostor ratuju, uzvraćaju udarce ili otklanjaju prijetnje...
- Činjenica je da veliki broj zemalja razvija svoje odbrambene i obavještajne sajber kapacitete. Kako bi shvatili mogućnosti koje nudi sajber prostor, dovoljno je samo pogledati primjer Stuxneta, gdje se putem malicioznog koda eliminisao problem koji se bezuspješno pokušavao rješiti godinama unazad, tj. zaustavio se nuklearni program jedne države (Irana). Kroz ovaj, pa i razne druge primjere vidimo da se sajber prostor već uveliko smatra kao dodatak kinetičkom ratovanju – kazala je Rakočević.
Pozicija Crne Gore
Na pitanje gdje je u cijeloj toj priči pozicija Crne Gore i kako se mi, u skladu mogućnosti i procjene rizika, obezbjeđujemo od ataka iz sajber prostora, Rakočević navodi da Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije sistematičnim pristupom radi na stvaranju povoljnijih uslova za razvoj i unapređenje sajber bezbjednosti. Prema njenim riječima, u državnim organima, organima državne uprave, zatim jedinica lokalne samouprave i drugim formirani su lokalni timovi Direkcije za zaštitu odračunarskih i bezbjednosnih incidenata na internetu. Ti CIRT timovi imaju zadatak da uspostave sistem zaštite od računarskih bezbjednosnih incidenata na internetu i imaju direktnu komunikaciju sa nacionalnim CIRT timom. Do sada je kreirano 28 lokalnih CIRT timova.
- CIRT je zadužen za upravljanje sistemom sajber bezbjednosti i unapređivanje mehanizama proaktivnog i reaktivnog pristupa sajber sigurnosnih incidenata i prijet nji, kao i jačanje institucionalne saradnje među ključnim državnim institucijama koje su prepoznate kao garant sajber bezbjednosti - kaže Rakočević.
(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)
Izvor: Pobjeda