Društvo

Pavličić: „Orlov let“ nije pao u Strazburu

Država Crna Gora nije izgubila u međunarodno-pravnom sporu pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu u predmetu „Siništaj i drugi“, kako su to mediji objavili – saopštila je zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava Valentina Pavličić.
Pavličić: „Orlov let“ nije pao u Strazburu
Portal AnalitikaIzvor

Ona je u informaciji za javnost navela da je sedam aplikanata 2009. i 2010. godine podnijelo Evropskom sudu predstavke, koje je Sud spojio u jedan predmet. - Podnosioci predstavki su se žalili na povrede nekoliko konvencijskih prava – članovi 3, 5, 6 i 14 - jer su smatrali da su žrtve mučenja, nehumanog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, da su osuđeni na osnovu pravno nevaljanih dokaza, da im je povrijeđeno pravo na pravično suđenje posebno polazeći od sastava sudskog vijeća Višeg suda u Podgorici – kazala je Pavličić. Ona je podsjetila da je Evropski sud donio presudu u kojoj je utvrđena povreda člana 3 Konvencije o ljudskim pravima samo u odnosu na Pjetra Dedvukaja, kao i da mu je Sud dodijelio pravično zadovoljenje u iznosu od 3.000 eura na ime nematerijalne štete i po osnovu troškova i izdataka postupka iznos od 3.500 eura.

- Povreda je utvrđena samo u odnosu na postupak koji je vođen pred Osnovnim sudom u Podgorici po krivičnoj prijavi aplikanta, a u odnosu na postupak koji je vođen pred Višim sudom u Podgorici, takozvani ,,Orlov let“. Sud je sve prigovore aplikanata odbio. Takođe, Sud je odbacio predstavke ostalih šest aplikanata kao neprihvatljive po svim osnovima, jer nijesu ispunjeni uslovi iz člana 35 Konvencije – objasnila je Pavličić.

Ona je naglasila da presuda nije pravosnažna, jer podnosioci predstavke imaju pravo da se obrate Velikom vijeću Suda u roku od tri mjeseca od dana donošenja presude. - Posebna važnost ove presude za crnogorsko pravosuđe je u činjenici da je Evropski sud proglasio da se ustavna žalba ima smatrati djelotvornim pravnim lijekom počev od 20. marta ove godine, odnosno od datuma kada je novi Zakon o Ustavnom sudu stupio na snagu, iz kojih razloga je sasvim izvjesno da će ova presuda Suda biti od dalekosežnog značaja imajući u vidu navedeno – tvrdi Pavličić. Osim Dedvukaja, predstavke Sudu u Strazburu podnijeli su Djon Dedvuković, Nikola Ljekočević, Anton Siništaj, Viktor Siništaj, Kola Dedvukaj i Rok Dedvukaj. Njihove predstavke odbijene su zbog kasnog podnošenja, odnosno prekoračenja roka od šest mjeseci. Podnosioce predstavke i još deset osoba uhapsila je Specijalna antiteroristička jedinica u zoru 9. septembra 2006. godine, zbog sumnje da su se udružili radi protivustavne djelatnosti, pripremanja djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Crne Gore i nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih materija. Viši sud u Podgorici osudio je u avgustu 2008. godine 17-članu grupu, među kojima i podnosioce tužbe Sudu u Strazburu, kaznom zatvora u ukupnom trajanju od 51 godinu i mjesec dana.

Iz Advokatske kancelarije „Prelević“ Pobjedi je saopšteno da je presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju „Siništaj i ostali“ veliki uspjeh i da je „pravedno da se sazna o kakvom se kršenju Konvencije radilo“. Presuda, kako ocjenjuju, je opomena za buduće postupanje državnih organa. - Što se tiče naših klijenata, mislimo da je načinjena greška u vidu tumačenja roka za prihvatljivost predstavke, tako da ćemo se žaliti Velikom vijeću – kažu u kancelariji. Advokatska kancelarija „Prelević“ zastupa aplikante Antona i Viktora Siništaja.

Portal Analitika