On je u izjavi Portalu Analitika istakao da zlato ima ogromnu političku težinu jer je dugo bilo podloga za novac.
“Danas Rusija i Kina gomilaju zalihe zlata do te mjere da se postavlja pitanje svrsishodnosti. Rusija je utrostručila zalihe zlata u proteklih sedam ili osam godina. Rusija zbog toga teško može podnijeti pad cijene zlata, a zapadni svijet je svjestan toga i jačanjem dolara i podizanjem osnovne kamatne stope od strane Fed-a tjera investiture da ulažu u papire, a ne u zlato. Zlato, dakle, trpi najveću štetu upravo zato što ga Rusija i Kina kupuju. Amerikanci ga ne kupuju u tolikim količinama. Ukoliko bi prestala psihološka jagma za zlatom ovaj plemeniti metal bi postao bezvrijedan, osim ako se iskoristi za proizvodnju ukrasa ili neke druge robe”, naglasio je Drecun.
Kako je dodao, zlato je od podloge za štampanje novca u vrijeme globalne krize postalo sigurno utočište za investitore, da sačuvaju bogatstvo ako dođe do nestabilnosti na tržištima drugih roba.
Cijena zlata pala je za oko dva posto u petak, na najniži nivo u zadnjih šest godina, nižući gubitak vrijednosti šestu sedmicu zaredom pod pritiskom jakog američkog dolara i izvjesnog povećanja američke kamatne stope sljedećeg mjeseca. Spot cijena zlata spustila se na 1,052.46 dolara za uncu, najniži nivo od februara 2010. godine.
Zlato je pogodilo jačanje dolara. Zelena novčanica uzdigla se blizu martovskog višegodišnjeg najvišeg nivoa u odnosu na korpu glavnih valuta.
Robe denominirane u dolarima poput zlata postaju skuplje za strane investitore kada američka valuta raste.