Društvo

Završna konferencija UMHCG: Saobraćajna infrastruktura dostupnija osobama sa invaliditetom

Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore organizovalo je danas završnu konferenciju "Pristupačnost - preduslov dostojanstva i slobode" u sklopu kampanje "Novembar - mjesec podizanja svijesti o invaliditetu" i uoči 3. decembra Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, saopšteno je iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva.
Završna konferencija UMHCG: Saobraćajna infrastruktura dostupnija osobama sa invaliditetom
Portal AnalitikaIzvor

Na konferenciji je bilo riječi o učinjenom u oblasti pristupačnosti za osobe sa invaliditetom i predstavljeni planovi za naredni period. Prikazan je i dio filma "Ja sam više od svojih barijera" snimljenog u okviru projekta "Ojačajmo kapacitete da bismo pojačali promjene". Kako se navodi u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika, uvodna izlaganja imali su državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač, ambasador Aleksandar Andrija Pejović, generalni direktor Direktorata za građevinarstvo u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Danilo Gvozdenović, savjetnica za evropske integracije i ljudska prava u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Barbara Rotovnik i Izvršna direktorica UMHCG Marina Vujačić.

Generalna direktorka direktorata za drumski saobraćaj Mirel Radić Ljubisavljević imala je izlaganje u okviru posebnog panela, u kome je istakla da će Ministarstvo saobraćaja i pomorstva pristupačnost za lica sa invaliditetom obezbjediti kroz pristupačnost objekata za prijem i otpremu putnika na autobuskim stanicama i glavnim autobuskim stajalištima, kao i vozilima u javnom saobraćaju.

- Zakonom o prevozu u drumskom saobraćaju, utvrđeni su uslovi i način obavljanja djelatnosti javnog prevoza putnika i pružanja usluga autobuskih stanica. Kao pozitivan primjer u tom dijelu Ministarstvo je predstavilo pilot projekat autobuske stanice u Kotoru u kojoj su napravljene pristupne rampe za osobe sa invaliditetom, poseban šalter za prodaju karata koji je prilagođen po visini i gabaritima, mjesta za besplatan parkiring za putnička vozila za lica sa invaliditetom, peron za autobuse koji su prilagođeni za lica sa invaliditetom, namjenski toaleti, a do ljetne turističke sezone postaviće se i taktilne staze za slabovidne osobe, a sve informacije o saobraćaju i redovima vožnje biće moguće dobiti putem savremenog razglasa, monitora, kao i na Brajevom pismu - navela je ona.

Radić Ljubisavljević napomenula je da u izradi Pravilnik za licence profesionalne vozače kojim će se kroz implementaciju Direktive 2003/59 odgovoriti na potrebe lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti.

- Tim Pravilnikom je definisano da vozno osoblje da bi moglo dobiti licencu za profesionalnog vozača mora biti, izmedju ostalog, u potpunosti osposobljeno za pružanje pomoći licima sa invaliditetom, upoznato sa načinom na koji se pruža pomoć korisnicima kolica za lica sa invaliditetom, vještinama za pružanje pomoći istima, poznavati sve vrste opreme i pomagala za invalidna lica, kao i tehnike za praćenje slabovidih putnika i postupanje s obučenim psima vodičima. Cilj ovih aktivnosti je da se prvenstveno podigne svijest o potrebi pristupačnosti saobraćajnih objekata i vozila u javnom prevozu licima sa invaliditetom, ali i da se ispoštuju svi zakoni koji se odnose na ovu oblast, kako bi se što više približili standardima Evropske unije i učinili kompletno društvo senzibilisanijim, humanijim i solidarnijim za potrebe lica sa invaliditetom - zaključila je ona.

Konferenciji je prisustvovao veliki broj predstavnika državnih institucija, nevladinih organizacija i medija.

Portal Analitika