
Ona je reagovala na tekst „Prostitutke neće da se testiraju na HIV“ koji je objavio podgorički list Dan, a Portal Analitika prenio. Žegura ističe da je u pitanju senzacionalistički tekst o seksualnim radnicama.
„Tekst smatramo senzacionalističkim, jer ste seksualne radnice predstavili kao populaciju koja ima namjeru i svjesno postupa u cilju širenja HIV infekcije, a suprotno važećim medicinskim smjernicama prevencije prenoca HIV-a i ostalih seksualno prenosivih infekcija među ovom kategorijom stanovništva. Istraživanja u kontinuitetu pokazuju da značajan procenat seksualnih radnica počinje sa pružanjem seksualnih usluga prije punoljetstva, da ovu populaciju čine dominantno mlade osobe koje su pogođene siromaštvom, te nezaposlene. Ova populacija se nalazi na društvenoj margini, i nije u dovoljnoj mjeri obuhvaćena servisima socijalne i zdravstvene zaštite. Dodatno, među seksualnim radnicama se izdvaja i subpopulacija žena koje koriste drogu, što njihov položaj čini dodatno komplikovanim“, objašnjava direktorka Programa smanjenja štete NVO „Juventas“.
Ona ističe da su navodi „da čak petina ispitanica insistira na seksualnim odnosima bez kondoma”, pogrešno prenešeni, jer rezultati istraživanja eksplicitno navode “analiza stavova klijenata prema upotrebi kondoma, a na osnovu navoda ispitanica, pokazuje da onih koji insistiraju na upotrebi kondoma ima 8,1 odsto, dok onih koji ne žele seks sa kondomom ima nešto više od petine (22,5 odsto)“.
„Iz ovih navoda se jasno zaključuje da svaki peti muškarac koji koristi usluge seksualnih radnica insistira na nekorišćenju kondoma. Smatramo da bi jedan ozbiljan novinarski tekst na ovu temu morao da sadrži i podatke o tome da je da je čak 35,9 odsto ispitanica primilo novac u zamjenu za seksualne usluge u uzrastu između 15 i 17 godina starosti, odnosno da je 6,7 odsto njih primilo novac u uzrastu mlađem od 14 godina, zatim da je čak 96,4 odsto ispitanica nezaposleno, ali i da je 93,1 odsto njih koristilo kondom tokom posljednjeg seksualnog odnosa sa klijentima. Pored svega čak 59,5 odsto seksualnih radnica je koristilo kondom prilikom svakog seksualnog odnosa sa klijentima u posljednjih mjesec dana, ali i 82,2 odsto seksualnih radnica žele da koriste kondom prilikom svakog komercijalnog seksualnog odnosa, što nažalost ne zavisi samo od njih već i od njihovih klijenata“, kaže Žegura.
Direktorka Programa smanjenja štete NVO „Juventas“ ističe da se u tekstu ne navodi ni podatak da je 10 odsto njih bilo prinuđeno na seksualni odnos u posljednjih godinu dana, što je na svaki način, pa i sa akspekta upotrebe kondoma vrlo problematično.
„I pored izvještaja Dana da je samo šest ispitanica testirano na HIV u ovoj godini, što podržava i naslov teksta „Prostitutke neće da se testiraju na HIV“, rezultati istraživanja kažu da je „od velikog značaja i to što je među testiranim ispitanicama najveći broj njih (95,1 odsto) testirano u posljednje tri godine (period od 2012-2014)”, pa se neizostavno postavlja pitanje da li je ovakav podatak namjerno izostavljen u cilju izazivanja senzacije, ali i podržavanja diskriminatorskog i stigmatizujućeg društvenog okruženja prema osobama koje prodaju seksualne usluge“, pita se Žegura.
Ona kaže da se čitaoci navodite na pogrešan zaključak tvrdnjom da „skoro 90 odsto prostitutki u Crnoj Gori ne zna na koji način se HIV može prenijeti, kao ni načine za prevenciju tog virusa“.
Direktorka Programa smanjenja štete NVO „Juventas“ objašnjava da se u rezultatima istraživanja eksplicitno navodi da 20,1 odsto seksualnih radnica u potpunosti ima informacije o putevima prenosa HIVa, dok 36,4 odsto njih u potpunosti prepoznaje načine prevencije prenosa ovog virusa.
„Iako samo 12,4 odsto njih zna tačne odgovore na svih sedam postavljenih pitanja kompozitarnog indikatora o znanjima u odnosu na HIV, podaci o pojedinačnim pitanjima pokazuju da 41,6 odsto ispitanica zna da se prenos HIV-a može spriječiti ukoliko se imaju seksualni odnosi samo sa jednim, vjernim i neinficiranim partnerom, 61,2 odsto da se infekcija HIV-om može spriječiti pravilnom i redovnom upotrebom kondoma, 58,9 odsto da se HIV može prenijeti sa trudnice na dijete koje nosi, 64,6 odsto da se HIV može prenijeti upotrebom već korišćenog pribora za injektiranje, a 61,2 odsto da osoba koja živi a HIV-om može izgledati potpuno zdravo“, objašnjava se u obraćanju.
Iz NVO „Juventas“ smatraju da je Dan u tekstu trebao i da uporedi znanja i stavove o ovoj tematici sa rezultatima istraživanja iz opšte populacije.
Iz pomenute organizacije podsjećaju da oni kroz projekat “Zdravlje na ulici” pružaju podršku i bore se za poboljšanje kvaliteta života osoba koje se bave prodajom seksualnih usluga u Crnoj Gori.
„Jedan od osnovnih ciljeva je i promocija smanjenja štete među ženama koje koriste drogu injektiranjem. Glavne aktivnosti projekta su pružanje osnovnih preventivnih servisa, psiho- socijalne podrške i zdravstvenog savjetovanja, edukacija i informisanje, podjela besplatnih kondoma i lubrikanata, kao i upućivanje seksualnih radnica u postojeće referentne državne ustanove koje se bave zdravstvenom i socijalnom zaštitom. Juventas ostvaruje kontakt sa značajnim brojem seksualnih radnica, razvija sistem povjerenja i podrške. Iz tog razloga, Juventas je od strane Instituta za javno zdravlje Crne Gore, angažovan na sprovođenju četiri Nacionalne bio-biheviorane studije a paralelno sa istom sproveo je anketno istraživanje 2010, 2012. i 2014. godine, čiji rezultati pokazuju da se seksualne radnice suočavaju i sa nedostatkom ličnih dokumenata, da oko 50 odsto ispitanica ne posjeduje zdravstveno osiguranje, te da je visok procenat njih koje su bile izložene fizičkom i/ili seksualnom nasilju u porodici“, navode iz NVO „Juventas“.
Žegura objašnjava da se u rezultatima istraživanja Instituta za javno zdravlje zaključuje da „nešto niži stepen informisanosti ispitanica o načinu prenošenja iprevencije HIV infekcije, ali sa većom konzistentnošću upotrebe kondoma i nižim nivoom upotrebe droga nego u prethodnom istraživanju govori da se i u populaciji ispitanica sa nižim nivoom obrazovanja kontinuiranim radom može postići veća zaštita njihovog zdravlja i da se mogu stvoriti navike koje treba da im omoguće veći stepen zaštite od HIV infekcije i ostalih polno prenosivih bolesti“.
Pomenuto istraživanje dalje kaže da je „iskazani nivo ukupnog znanja relativno visok i moraju se odgovarajućim zdravstveno edukativnim radom stvoriti preduslovi za formiranje pravilnih stavova i izmjenu nepravilnih ponašanja koja povećavaju rizik za infekciju HIV-om i drugim polno i krvlju prenosivim infekcijama kroz održivi oblik organizovanja kontinuiranog zdravstveno edukativnog rada sa populacijom seksualnih radnica u Crnoj Gori.”
„Projekat „Zdravlje na ulici“ koji sprovodi NVO „Juventas“ predstavlja značajan dio Nacionalnog odgovora na HIV u Crnoj Gori, ali je njegova implementacija od jula 2015. svedena na minumum. Svake godine Juventas pruži usluge savjetovanja, psihološke podrške, podrške zdravstvenih radnika i socijalnih radnika za oko 200 seksualnih radnica. Tako je tokom perioda od godinu dana jul 2014 – jul 2015 seksualnim radnicama distribuirano 11792 kondoma, a u cilju prevencije HIVa i ostalnih seksualno prenosivih bolesti. Iz pomenutih razloga Juventas je i ranije upućivao zahtjev Vladi da se osnuje multisektorska i multidisciplinarna radna grupa, na čelu sa Institutom za javno zdravlje, za izradu strateškog dokumenta za socijalnu i zdravstvenu zaštitu osoba koje se bave seksualnim radom u Crnoj Gori, a po smjernicama četiri Nacionalne bio-bihejvioralne studije sa ovom populacijom“, zaključuje direktorka Programa smanjenja štete NVO „Juventas“ Tijana Žegura.
K.Ć.