Sagovornici Pobjede ističu da šizofrenija, ima genetske predizpozicije, ali i da pored ovog faktora velikog udjela u njenom razvoju ima i socijalna sredina kao i način života.
Psihijatar dr Andrija Ćetković objašnjava da šizofrenija spada u grupu neafektivnih psihoza koju mogu da karakteri- šu raznovrsna lica i naličja.
- Ukoliko bolest počinje postepeno u početku je vrlo teš- ko uočiti simptome i prepoznati gdje prestaje normalno i počinje bolesno doživljavanje i ponašanje. Takođe, moguć je i iznenadan i dramatičan po- četak, nakon koga šizofrena oluja u nekim slučajevima dovodi do strašnog opustošenja ličnosti, dok u drugim dolazi do oporavka i normalizacije - kazao je Ćetković.
Simptomi šizofrenije, dodaje, obično se klasifikuju prema psihičkim funkcijama koje su izmijenjene i poremećene na karakterističan način.
- U novije vrijeme sve je popularnija podjela na pozitvni i negativni tip šizofrenije. Prvi karakterišu halucinacije, naj- češće slušne, zatim sumanute ideje proganjanja, uticaja i odnosa, dok se negativni ispoljava sa deficitnim simptomima poput smanjene govorljivosti, nedostatka zadovoljstva i gubitka volje. Kliničku sliku šizofrenije karakteriše i takozvana dezorganizacija ličnosti koja obuhvata poremećaj mišljenja i shodno tome govora, U Crnoj Gori ne postoje precizni podaci o broju oboljelih od šizofrenije Prošle godine liječene 544 osobe ponašanja i afekt - naveo je dr Ćetković.
Brojna istraživanja, kako isti- če, upućuju da je šizofrenija kasna posljedica ranih oštećenja mozga, zbog kojih dolazi do abnormalnog neurorazvoja i sljedstvenih disfunkcija. - Drugim riječima, pre i perinatalna oštećenja mozga u sadejstvu sa faktorima okoline, dovode do razvoja simptoma, kod muškaraca najčešće od 20 do 22 godina, a kod žena od 24 do 26 godine - kazao je dr Ćetković.
Opširnije u Pobjedi...
foto: pressonline.rs