Društvo

Stopa nezaposlenosti mladih u Crnoj Gori 40,5 odsto

Crna Gora se po visini stope nezaposlenosti mladih u prošloj godini našla na 15. mjestu na listi 47 zemalja, sa 40,5 odsto.
Stopa nezaposlenosti mladih u Crnoj Gori 40,5 odsto
Portal AnalitikaIzvor

Business Insider objavio je ekonomske i geopolitičke uzroke koji su doveli do visokih stopa nezaposlenosti u 47 zemalja i upozorio na neke od većih regionalnih i globalnih trendova u tom pogledu.

“Od početka globalne finansijske krize, visoka nezaposlenost mladih postala je veliki problem u nizu zemalja širom svijeta. Takođe, svaka zemlja ima specifične uzroke visoke nezaposlenosti, koji su često isprepleteni”, kazali su iz Business Insidera, prenosi MINA-business.

Na spisku se našlo 47 zemalja, od Libije, sa najnižom stopom nezaposlenosti mladih od 24,5 odsto, pa sve do Grčke sa najvišom stopom od 64,8 odsto.

U top deset zemalja s najvećom nezaposlenošću mladih u prošloj godini našle su se Bosna i Hercegovina BiH, Srbija i Hrvatska.

Top tri zemlje po pitanju nezaposlenosti mladih su Španija, BiH i Grčka. U Španiji se stopa kreće oko 58,2 odsto, a u BiH ona iznosi 60,2 odsto. Samo Grčka ima veći procenat nezaposlenosti mladih, a kod njih se ova stopa penje na rekordnih 64,8 odsto.

“Privatni sektor u BiH nudi veoma male plate uz veoma loše uslove rada, dok su radnici podložni eksploataciji. Zbog velike potražnje za poslom, poslodavci su u mogućnosti da konstantno ucjenjuju radnike davanjem otkaza”, piše Business Insider.

Grčka, koja je u ovoj godini preživjela tešku borbu s evropskim kreditorima, provela je skoro polovinu godina postojanja kao nezavisne zemlje u nekom vidu finansijske krize.

Srbija je zauzela deseto mjesto, sa stopom nezaposlenosti mladih od 46,6 odsto.

U tekstu se navodi se da ta zemlja trenutno pokušava da pristupi Evropskoj uniji EU i da je čekaju dalje bolne reforme. Navodi se i kako radni uslovi za mlade ljude u Srbiji čine upravo tu grupu osobito izloženom tokom ekonomske krize.

Na devetom mjestu, sa stopom nezaposlenosti mladih od 49,5 odsto, našla se Hrvatska.

Business Insider upozorava i na činjenicu da bi hiljade izbjeglica, koje su na područje Balkana došle s vlastitim ekonomskim problemima, mogle da budu novi faktor rizika i po pitanju zaposlenosti. Dominikanska Republika nalazi se na 31. mjestu sa stopom nezaposlenosti mladih u prošloj godini od 30,6 odsto, slijedi Gruzija s 31,5 odsto, Jordan 31,8 odsto, Albanija 32,3 odsto, Surinam 32,8 odsto i Slovačka 33,8 odsto.

Na 19. mjestu liste našao se Kipar s 37,1 odsto, za njim idu Lesoto 37,3 odsto, Italija 38,3 odsto, Egipat 39,3 odsto, Crna Gora 40,5 odsto i Armenija 40,6 odsto.

Francuska se s 25,3 odsto nalazi na nezavidnom 45. mjestu, što je u tom pogledu čini gorom od Libije, sa stopom nezaposlenosti mladih od 24,5 odsto i Sudana, sa stopom od 24,9 odsto.

Slovenija se našla na 44. mjestu, sa stopom nezaposlenosti mladih u prošloj godini koja je iznosila 25,7 odsto. Kao uzrok visoke nezaposlenosti u Sloveniji navodi se ekonomska kriza koja je zemlju tresla od 2007. do 2012. godine, kao i sklonost mladih da prihvataju privremene poslove, koji su prvi na udaru u kriznim vremenima.

Slijede Mađarska sa 26,1 odsto, Portoriko 27,1 odsto, Irska 27,7 odsto, Barbados 28 odsto, Maldivi 28,1 odsto, Bahami 28,1 odsto, Poljska 28,4 odsto, Bahrein 28,6 odsto.

 

Mina - business, foto: ekonomskevesti.com

Portal Analitika