- Sve zemlje Istočne i Centralne Evrope koje su nakon pada Berlinskog zida željele da postanu članice EU, morale su da prilagode sigurnosne i bezbjednosne sisteme i usklade ih sa onima koji su vladali u zemljama Zapadne Evrope, koje su u to doba činile EU. Zbog toga jer je proces integracije politički proces koji u suštini ima bezbjednost i mir na kojima se zasniva ekonomski razvoj. Da bi zapadni partneri bili uvjereni u iskrenost i suštinske reforme svojih novih istočno i centralno-evropskih partnera, odabran je NATO kao neupitni metodološki okvir za prilagođavanje novoj političkoj i bezbjednosnoj realnosti. Iako ni u jednom zvaničnom dokumentu Evropske unije ne stoji zvaničan zahtjev da nova članica mora prvo ući u NATO pa tek onda u EU, zapravo je primarno učlanjenje u evroatlantske strukture nešto što se bez pogovora podrazumijeva za sve zemlje aspirante za članstvo u EU – kaže Radulović.
On smatra da je pravo vrijeme da pojedini opozicioni subjekti konačno usklade svoje programe sa novim izazovima koji nam predstoje.
- Bilo kakve teze koje zastupaju stav „članstvo u EU – da, ali pod našim uslovima“ su zapravo one koje kažu „ne“ članstvu u Evropskoj uniji. Zbog toga je poziv u NATO pravo vrijeme da pojedini opozicioni subjekti u Crnoj Gori, koji imaju razvojnu perspektivu, najzad usklade svoje političke programe sa izazovima novog vremena i nove razvojne i vrijednosne paradigme u koju naša zemlja neminovno ulazi. Njihovo ,,da“ NATO-u bilo bi zapravo ,,da“ za sve one vrijednosti na kojima se zasniva i Evropska unija – kaže Radulović.
(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)