Dnevne novine: BBC godinama otpušta hiljade zaposlenih, i u regionu se govori o opštem trendu da su mediji u krizi. Koliko se kriza osjeća u Crnoj Gori, da li se nastavlja trend da oglašivači smanjuju budžete?
Anđelković: Kriza na tržistu se i te kako osjeća. Međutim, uzroci te krize nijesu makroekonomski, kao recimo u slučaju BBC-a, nego su uslovljeni ponašanjem medija. Crna Gora ulazi u NATO, GDP je stabilan, prosječna primanja su iznad prosjeka nekih zemalja regiona, i sve bi to trebalo da se odrazi na veću potrošnju oglašivača, ali nažalost nije tako. Čak i kad uzmete proporciju broja stanovnika sa veličinom tržista i uporedite to i sa najslabijim zemljama Evrope, koeficijent u Crnoj Gori je opet najniži. Glavni uzrok je netržišno ponašanje televizija kroz dumping cijena. Uvijek se iznova šokiram kad nam klijent koji ne ide preko agencija kaže da je ponuda koju smo mu dali daleko skuplja od ponude koju ima na drugim televizijama. Ako televizije ne cijene svoj proizvod, ne mogu ni da očekuju nikakav rast prihoda.
Dnevne novine: Kako Vi procjenjujete budućnost komercijalnih medija u CG?
Anđelković: Budućnost TV koje nemaju programsku podršku iz drugih zemalja je nepostojeća. Nivo prihoda koji može da se ostvari čak i kad bi jedna TV uzela cijelo tržiste, nije dovoljan da bi se kupovale kvalitetne programske licence, pravili najbolji formati i razvijala lokalna produkcija. Komercijalni mediji koji posluju samo na teritoriji Crne Gore nemaju nikakvu budućnost, a za nas koji se oslanjamo na druge teritorije i program kupujemo zajedno za više njih, budućnost je održivost na ovom nivou. Ako uzmete za primjer TV Vijesti, koja se ne oslanja na svoju sestru firmu iz druge države, najbolje se vidi o čemu govorim. Finansijski gubitak koji im se nagomilao godinama prouzrokovao je otpuštanja, jako loš kvalitet produkcije, prime time program koji ne generiše rejtinge i novac i ubrzan put ka gašenju. I mi i oni smo pretpostavili da će se to desiti našim ulaskom na tržiste, to je razlog zašto su pokušali na sve načine, mahom političke i ambasadorske prirode, da sabotiraju naš ulazak, i kontinuirano naš opstanak. Ne radujemo se tome jer bi nas jak konkurent tjerao na bolju produkciju i kupovinu još boljeg programa, ali nažalost tržište nije dovoljno veliko za sve.
Dnevne novine: Da li regulatorna tijela ispunjavaju svoj zadatak, da li pomažu da se uvede red na tržištu?
Anđelković: Ne onako kako bi trebalo. Regulatorno tijelo zaduženo za elektronske medije, mimo sektora za monitoring koji zna svoj posao, i dalje ne zna osnovne parametre pod kojima mi poslujemo neto veličinu tržista, osnovne troškove najbazičnijih produkcijskih zahvata, generalne troškove emitera, cijene licenci formata, za cijene sekunde, itd. Povrh svega toga, cijena koju fakturišu za licence je nerazumno visoka za lokalno trzište, i iskreno ne znam kojim parametrima je određena. Nakon tendera za digitalizaciju, koji je, uzgred rečeno, nespretno i neprincipijelno sproveden, penetracija kabla u CG je jedna od najvećih u regionu, što bi dodatno trebalo da utiče na cijenu licenci regulatornih tijela, jer se njihov društveni značaj, kao nekog ko kontroliše šta ide u etar koji je nacionalno dobro, time smanjuje.
Dnevne novine: Da li ste zadovoljni načinom na koji se mjeri gledanost?
Anđelković: U prošlosti smo imali vrlo manipulativan sistem mjerenja gledanosti gdje su rezutati bili podložni "štelovanju". Zajedničkom akcijom nekolicine medija, što je jedini slučaj
ozbiljne zajedničke akcije nekih medijskih konkurenata u Crnoj Gori, uspjeli smo da to ukinemo. Sadašnji sistem mjerenja gledanosti je neprecizan, i pokazuje neke tendencije istinitosti, ali slabo reaguje na promjene u programskim šemama i na promjene u migracijama publike. To ne odgovara prevashodno agencijama i klijentima koji moraju da sačekaju da bi saznali da li su na pravi način uložili novac ili ne.
Dnevne novine: Država izdvaja iz budžeta veliki novac za RTCG. Kako, po Vama, obezbijediti ravnopravnost na tržištu?
Anđelković: Ulaganja su, pretpostavljam, većim dijelom zbog opreme koja je prevaziđena. Bez obzira na stanje opreme, RTCG bi sa tolikom brojem ljudi, a na maloj teritoriji poput crnogorske, zaista trebalo da izgleda kao CNN. Da li će se to desiti nakon tolikih ulaganja koja su planirana ne vjerujem. Njihov marketinški prihod je znatno manji od prihoda koji ostvarimo mi i Pink. Takođe, novac koji treba da dobju od države je 30-ak puta veći od njihovog prihoda, pa je logično da se donese akt kojim bi se njima onemogućilo prikazivanje reklama, jer prihod od njih im je minimalan u odnosu na budžetska sredstva, gledaoci bi gledali javni servis bez reklama, a taj novac bi komercijalne TV prihodovale, uložile u produkciju i kupovinu programa, i gledaocima bi takva sitiuacija takođe odgovarala.
Dnevne novine: Kakva je onda u ovim uslovima, za koje tvrdite da su neravnopravni, pozicija TV Prva na tržištu?
Anđelković: Mi se ne žalimo, imamo odličnu gledanost, istraživanja su nas proglasila najboljim brendom u elektronskim medijima u Crnoj Gori, rijetko na koga ćete naići, ma koliko pristrasan bio, da a priori ne podnosi ono što mi emitujemo, pravimo i profit. Ali da bi se napredovalo u svakom od prethodnih segmenata, potrebne su promjene u stanju na tržištu.
Dnevne novine: Imate li konkurenciju?
Anđelković: U određenim segmentima zabavnog programa koji se emituju u prime time-u jedina konkurencija nam je Pink, mi pokušavamo sa kulturnijim vidom zabave, pa ćemo vidjeti ko će pobijediti.
Dnevne novine: Planovi Antenna grupe u Crnoj Gori u budućnosti?
Anđelković: Mi smo stabilna crnogorska kompanija u vlasništvu grčke Antenna grupe. Grupa se jako brzo razvija po cijelom svijetu i mi dobij amo sve više i više od takvog razvoja, i trudićemo se da većinu tih stvari iskoristimo i na teritoriji Crne Gore, kao što već dugo radimo na teritoriji Srbije, Grčke, Rumunije, Slovenije, Amerike, itd.
Dnevne novine: Spreman je nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskim medijima. Da li su komercijalne televizije konsultovane o izmjenama?
Anđelković: Mi, kao jedna od vodećih komercijalnih televizija, konsultovani smo samo deklarativno, da se ispuni forma. Nijedan komentar koji smo predložili nije ozbiljno ni razmotren, a pokušali smo da pomognemo i kroz zakon poboljšamo mogućnosti da gledaoci dobijaju kvalitetniji program. Ako ovakave izmjene budu usvojene, to će odgovarati samo nekim individualnim interesima, a nikako interesima televizija i gledalaca. Ali šta da očekujete kada, na primjer, u radnoj grupi koja je pisala taj zakon sjedi izvjesni Goran Đurović, koji je u isto vrijeme i član Savjeta RTCG, a koji otvoreno u javnim nastupima favorizuje TV Vijesti. Pritom je i predsjednik UO koalicije nevladinih organizacija Saradnjom do cilja. Po mom mišljenu, baziranom na ovim činj enicama, ali i činjenicama koje su j avno dostupne o tom M gospodinu, takvim Ijudima nije mjesto u radnim grupama koje uređuju najvažniji medijski zakon u Crnoj Gori.
Crnogorske rukometašice su brend
Dnevne novine: Kako ste se snašli u prenosima ženske rukometne ekipe u Ligi šampiona, jer to je za Prvu ipak novina?
Anđelković: Prema reakcijama publike mogu reći fe da smo se sjajno snašli. Zaista nam je čast što prenosiIj mote utakmice,jerdjevojke sjajno igraju, pravi su brenda mi volimo da ispratimo uspjehe Crne Gore na svim poljima. Zahvalio bih svim ljudima koji su nam ukazali povjerenje i dozvolili da ove sezone prenosimo mečeve, jer znamo da ta odluka nije bila jednostavna za sprovođenje. Trudićemo se i dalje da opravdamo to povjerenje.
Nijesmo provladin, već realni medij
Dnevne novine: Kako odgovarate na kritike opozicije da je Vaš informativni program provladin?
Anđelković: To je više puta plasirano od medija koji se deklarišu kao opozicioni i onda žele da u što više segmenata izigravaju žrtvu. Mi u našem informativnom programu dajemo prostor i vlasti i opoziciji, pa kako ga ko iskoristi. To što volimo da prikažemo pozitivne slučajeve iz društva, na primjer kada neko završi fakultet pa iskoristi diplomu za privatni posao i lijepo zarađuje, ne znači da smo provladin medij, već da želi- mo da pokažemo i drugu stranu, tj. da se od rada i talenta moze lijepo živjeti u Crnoj Gori. Najlakše je dizati rejting informativnih emisija tako što plasirate samo negativne stvari, ipak mi živimo na Balkanu gdje ljudima generalno ne cvjetaju ruže, ali naš pravac je pokazati i pravi put.
Družićemo se i dalje sa Andrijom i Anđelkom
Dnevne novine: Kakva programska osvježenja planirate tokom 2016? Da li će biti nekih iznenađenja?
Anđelković: Iz godine u godinu smo podizali standarde pa ćemo i u 2016. Zadovoljni smo što smo u prime timeu uspjeli da vežemo dvije najpopularnije serije na ovim prostorima, "Andrija i Anđelka'" i "Lud, zbunjen, normalan", na šta publika odlično reaguje.
Izvor: Dnevne novine